המבקר בודק: הפקיעו מחירי טיסות?

הטענות על הפקעת המחירים בחברות התעופה הישראליות מגיעות לשולחנו של מבקר המדינה. שפירא מתכוון לבדוק את ההתייקרות שחלה בעקבות מבצע "צוק איתן" שהביא לביטול טיסות של חברות תעופה זרות לנמל התעופה בן גוריון

"לא העלינו מחירים". ארכיון (חדשות 2)

מבקר המדינה יוסף שפירא מתכוון לבדוק את הטענות בדבר הפקעת מחירים על ידי חברות התעופה הישראליות לצורך החזרת נוסעים ישראלים מחו"ל, זאת בעקבות ביטול טיסות של חברות תעופה זרות במהלך מבצע "צוק איתן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדני המכירות של וואלה! טורס הציעו אתמול לתחקירני חדשות 2 מחירי טיסות גבוהים במיוחד: כ-1,200 דולרים מלונדון לישראל ("זה הכי זול שאני רואה, אני לא יודעת להגיד לך למה זה כזה יקר") ו-6,300 דולרים מניו יורק ("כי אף חברה ישראלית לא טסה לניו יורק"). טיסה נוספת הוצעה במחיר של כ-1,700 דולרים מניו יורק לישראל.

יוסף שפירא, ארכיון (חדשות 2)

דוד מימון, מנכ"ל אל על, טען בתגובה להקלטות כי "אין לנו מחירים של 6,300 דולרים במחלקת אקונומי - אני נותן את דברתי". מימון הוסיף כי "המספר נאמר על ידי המוקדן בשיחה, אבל זו טעות. יש עשרות אלפי שיחות ביממה האחרונה וניתן לטעות. יש מחיר כזה שמתוייק בגלל רגולציה, אבל הוא לא למכירה".

"השמיים נסגרו ואנחנו נמצאים כרגע בשיא עונת הקיץ. לא העלינו מחירים - הם נקבעים 11 חודשים מראש", הדגיש מימון. "כשאתה מגיע למחיר המחלקה האחרונה, אתה משלם מחיר יותר יקר, אבל המחיר היקר ביותר הוא בסביבות 3,000 דולרים בנסיעה לניו יורק. כשהמטוס מתמלא המחיר ממשיך לעלות גם אם לא מדובר במצב חירום".

"תזכרו שאנחנו נמצאים בעונת השיא - המטוסים גם ככה עובדים מסביב לשעון. הוספנו המון טיסות לבקשתו של השר, ובעוד מספר שעות הולכים לחלץ אלף נוסעים מטורקיה במחירים מצחיקים שלא מכסים את העלות של אל על", הוסיף מימון, שהדגיש כי מרבית מטוסי הג'מבו שנשלחים לאירופה "יוצאים חצי ריקים".

"אסור לנצל את המצב"

שר התחבורה כץ אמר בתגובה לשיחה עם מימון: "המנכ"ל אדם אמין והוא יודע את בקשתי, ואני מקווה שתהיה הקפדה על הדבר הזה. אני מבקש להדגיש שאסור לנצל את המצב כדי לגבות מחיר יתר. צריך שהנוסעים ירגישו שהם לא מנוצלים אלא משלמים מחירים סבירים".

"לא יאומן שינוצלו הנסיבות על מנת להעלות מחירים: יכול להיות שהמחירים גבוהים בעונה זו והתחרות מצומצמת, אבל זה לא אומר שמותר להעלות מחירים", הוסיף כץ.

הבוקר התייחס לנושא גם גיל סתיו, סמנכ"ל השיווק והמכירות בקבוצת ישראייר: "מאז שהחל מבצע צוק איתן, נגרמו נזקים רבים לענף התיירות. חברת ישראייר בחרה להתחשב בלקוחות ובבקשות דחיה וביטול בשל צווי 8. כאמור, גם כאשר השמיים נסגרו חלקית בחרה החברה להמשיך ולבוא לקראת הלקוחות ולא לנצל את המצב להעלאת מחירים קיצונית".