כשהתותחים רועמים - הנדל"ן קופא

שוק הנדל"ן ביישובי דרום הארץ, שבחודשים האחרונים הורגש בהם בהתעוררות והתעניינות רבה בתחום הדיור, קפא כמעט לחלוטין בשל המבצע. "אני לא אסכן את עצמי רק כדי להגיע למשרד ולקחת מפתח", סיפרה לקוחה שקנתה לאחרונה דירה וטרם נכנסה להתגורר בה

בנייה באשקלון, ארכיון (פלאש 90, משה שי)

המצב הביטחוני מאז תחילת מבצע "צוק איתן" משפיע כידוע על כל תחומי החיים בדרום, ואחד התחומים הבולטים ביותר הוא תחום הנדל"ן בערי הדרום: בשנים האחרונות חלה התעוררות עלייה בביקוש לדירות ביישובי עוטף עזה ובערים אשדוד ואשקלון שהפכו מבוקשות מאוד בקרב הקונים, אך בעקבות המצב סוכני נדל"ן בדרום מספרים על ירידה דרמטית במכירות, השכרות, ואפילו בפניות הטלפונית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רפאל מור, בעל משרד תיווך "בית הנשיא" באשקלון סיפר בשיחה עם חדשות 2 Online כי "אנשים חוששים לא רק להגיע למשרדי המכירות אלא לצאת החוצה בכלל. פשוט אין מכירות, אנשים חוששים אפילו לקחת מפתח לדירות מוכנות לכניסה". 

"יש כאלה שרוצים דירה עם ממ"ד או מקלט סמוך מעכשיו לעכשיו, ואם אין אז הם פשוט מוותרים במקום על הנכס", מור סיכם בצער. "זאת ממש ירידה כמעט מוחלטת, ממש 100%, בהשוואה לתקופות רגועות".

"מרוב שהטלפון שקט, אני צריך לבדוק שהוא עדיין עובד"

אחת מהקונות שעדיין ממתינות לכניסה לדירתה היא אביגיל ראובן שמתגוררת באשדוד ורכשה לא מזמן דירה באשקלון: "כבר קבעתי פעמיים להגיע לקחת את המפתח ופעמיים ביטלתי", ציינה, "אני לא אסכן את עצמי רק כדי להגיע למשרד ולקחת מפתח, למרות שברור שבדירה החדשה יש לי ממ"ד".

הרקטות משאירות את הקונים בבית (AP)
שמעון אגליהו ממשרד התיווך "גט מור" בגן יבנה מספר כי לא מדובר בתופעה נקודתית: "יש לנו קבוצת וואטסאפ של כמה אנשי תיווך באזור וכולם מדברים על יובש משמעותי עקב המצב". לדברי אגליהו, "בימים הראשונים עוד הגעתי למשרד אבל מצב הרוח גורם לכך שאני בודק מדי פעם את הטלפון לוודא שהוא עדיין עובד מרוב שהוא שקט".

אנשי הנדל"ן כמובן לא לבד: עסקים רבים בדרום סובלים מזרימת קונים דלה ואפילו אפסית מאז תחילת המבצע. בעלי מסעדות, בארים, מקומות בילוי ומרכזי מסחר מדווחים על כמויות קונים נמוכות בהרבה מרגיל, וחלק אפילו סגרו את החנויות בניסיון לצמצם הפסדים עד שהקונים ירגישו בטוח יותר לצאת מהבתים.