הממשלה אישרה: רפורמה בייבוא מזון

מחירי הפסטות, האורז והדגנים צפויים לרדת בקרוב, זאת לאחר שהממשלה אישרה את הרפורמה בייבוא המזון שצפויה להגביר משמעותית את התחרות בתחום. "פתחנו עוד חסם", הדגיש שר הכלכלה. רה"מ נתניהו: "הדבר הזה בוודאי יוריד את המחירים"

הביקור בסופר יוזל? (רויטרס)

בשורה לצרכן הישראלי: הממשלה אישרה היום (א') את הרפורמה בייבוא מזון בישראל, מהלך שעשוי להגביר את התחרות בתחום ולהפחית את מחירי המזון כבר בתקופה הקרובה. במסגרת הרפורמה, תאמץ ישראל נוהל הקיים באיחוד האירופי לייבוא מזון, דבר שיאפשר פתיחה דרמטית של המשק לייבוא מאסיבי של מוצרי מזון ובהמשך להוזלה משמעותית במחירים לצרכן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

היוזמה, שזכתה לכינוי "רפורמת הקורנפלקס", נוגעת לייבוא מוצרי מזון המוגדרים כ"לא רגישים", דוגמת פסטות, אורז, דגנים, עוגיות וכודומה. על פי נתוני הלמ"ס, היקף הייבוא של מוצרי מזון אלה מהווה מחצית מסך ייבוא מוצרי מזון לישראל, כשהייבוא הכולל נאמד בכ-4.3 מיליארד דולר.

המסקנות שבהצעה גובשו על ידי ועדת לוקר, שחבריה בחנו את הדרכים להקלה על המגבלות הקיימות לייבוא מזון והובלתו לישראל, זאת תוך שמירה על סטנדרטים גבוהים ורגולציה מתאימה בתחום הבריאות. לדברי ראש הממשלה נתניהו, המהלך נועד להתמודד עם יוקר המחייה בישראל ולהביא להוזלת מחירים.

"יום חדש, פתחנו סתימה בתחרות"

"הצעה נועדה לפשט את הבירוקרטיה על מנת לאפשר ייבוא של מזון שאין בו היבטים בריאותיים רגישים. הדבר הזה בוודאי יגביר את התחרות ויוריד את המחירים, זה חלק מאותו מאמץ מתמשך שאנחנו עושים כדי להוריד את יוקר המחייה במדינת ישראל", הדגיש נתניהו בפתח ישיבת הממשלה.

הרפורמה תחול על מוצרי מזון שאינם מוגדרים "רגישים", דוגמת דגני בוקר, ביסקוויטים, קרקרים, חטיפים, פסטות, אורז, קטניות ולא תחול על מזון מן החי ומזון לתינוקות. במסגרת אימוץ ההחלטה בממשלה, שרת הבריאות צפויה לגבש בתוך 45 ימים תזכיר חוק לפקודת בריאות הציבור, שנועד לקבוע כי ייבוא המזון יותאם לעקרונות ייבוא המזון של הרשויות הבינלאומיות המתקדמות כדוגמת האיחוד האירופי.

"יום חדש, ופתחנו עוד סתימות שמנעו תחרות בכלכלה הישראלית", כתב שר הכלכלה נפתלי בנט בעמוד הפייסבוק שלו. "חוק המזון יגביר את התחרות, את השקיפות ויקשה על קומבינות".