0% מע"מ: כל הקומבינות של הקבלנים שמנסים לזכות בפטור

יממה לאחר שפורסמו התנאים לקבלת הפטור ממע"מ על דירה ראשונה, בשוק הנדל"ן כבר יש קבלנים שמנסים למצוא פרצות בהצעת החוק, שיאפשרו גם למי שלא עומד בקריטריונים לקבל את ההטבה. צפו ברשימת התרגילים המלאה, שנחשפה באמצעות מצלמה נסתרת - מפיצול התשלום ועד חוזה על תנאי

הקריטריונים לתכנית 0% מע"מ פורסמו בתחילת השבוע לקראת אישור החוק. אך כבר עכשיו כשעדיין אין תאריך באופק, יש כאלה המנסים למצוא פרצות בחוק שיאפשרו להם לקבל יותר ולשלם פחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הגבלת מתן ההטבה לדירות ששווין הוא רק עד 1.6 מיליון שקלים, תגרור ככל הנראה מציאת פתרונות יצירתיים מצד אלו שירצו לרכוש דירות במחיר גבוה יותר. דוגמה לניסיון שכזה עשויה להיות פיצול הדירה כך שהקנייה תתבצע ללא המחסן או החנייה, והתשלום על חלקים אלו יתבצע בנפרד.

כמו כן לאחר אישור התכנית היזמים צפויים למכור דירות עם מפרט ירוד. ללא שדרוגים כמו מרצפות, מטבח, אמבטיה וכדומה.

"ממשלת ישראל צריכה לבקר את העסקאות באופן קצת יותר קפדני", טוען עו"ד חיים מסילתי, שמאי מקרקעין. "לראות האם המחירים הם מחירים שמגלמים רמות מפרט כאלה ואחרות, לתת את הדעת לרמות המפרט שהיו מקובלות עד היום ולדעת לאבחן בין מחיר הדירה הבסיסי לבין רמת מפרט".

הקבלנים יינצלו את הפרצות? (חדשות 2)

חשש נוסף: תשלום מתחת לשולחן

במקביל קיים תמיד החשש שיהיה מעורב כסף שחור בעניין. אם למשל דירה עולה מיליון ו-700 אלף שקלים, הרוכשים והמוכר עשויים לסכם כי בחוזה מחיר הדירה יעמוד על 1.6 מיליון שקלים והיתר ישולם מתחת לשולחן.

יש גם את אלו שנמצאים כבר עכשיו בתהליכים לקראת רכישה דירה ועדיין רוצים לקבל את הפטור ממע"מ. עבורם חלק מהקבלנים מציעים חוזה שבו חותמים כבר היום על זיכרון דברים אך קובעים שהחוזה ייכנס לתוקף, רק לאחר שהחוק יעבור.

במקביל תצטרך המדינה לתת מענה גם לעניין קבוצות הרכישה שרובן כוללות גם זוגות צעירים שעונים על הקריטריונים אך כרגע ההטבה לא חלה עליהם.

אז כשמדובר בהטבה השווה מאות אלפי שקלים לכל רוכש, ונוגעת לחלום של כל ישראלי לדירה. נראה שעוד ועוד חוקים, לא יימנעו את השוק השחור שיפרח סביב הפטור ממע"מ.