סוף לעמלה? בתי הקולנוע מצאו פרצה בהנחיה

אתמול הורתה הרשות להגנת הצרכן להפסיק את גביית "דמי הטיפול" ברכישת כרטיסים לקולנוע באינטרנט. אם יצאתם לחגוג את ההוזלה הצפויה, כדאי שתחשבו שוב: בתי הקולנוע מצאו פרצה בהנחיה החדשה והודיעו כי ימשיכו לגבות מחיר מלא עבור הכרטיסים, כולל עמלת הטיפול

נמצאה פרצה. ארכיון (חדשות 2)

אמש (ד') פורסם במהדורה המרכזית כי הרשות להגנת הצרכן שיגרה מכתב לרשתות הקולנוע ומשרדי הכרטיסים הגדולים, המורה להם לחדול מגביית "דמי טיפול" עבור רכישה באינטרנט. היום מתברר כי החגיגה על ההוזלה הצפויה במחירי הכרטיסים הייתה מוקדמת, לאחר שהתאחדות ענף הקולנוע הודיעה כי המחירים באתרי האינטרנט יוצגו יחד עם עמלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התאחדות ענף הקולנוע מסרה כי בהמשך להנחיות הרשות להגנת הצרכן שפורסמו אתמול, יפעלו רשתות בתי הקולנוע לעדכן את אופן הצגת המחיר בעת הרכישה באינטרנט כך שיוצג המחיר הסופי כולל עמלה.

בהתאחדות ציינו כי "כפי שהובהר בהנחיות הרשות להגנת הצרכן, גביית עמלה ברכישה מרחוק הינה מותרת ונעשית על פי החוק כאשר היא מוצגת באופן כולל במחיר הכרטיס. יש להבהיר כי מהות ההנחיה דנה באופן הצגת המחיר בלבד ולא בעצם גביית העמלה".

עוד הוסיפו בהתאחדות כי "מחירי כרטיס הקולנוע בארץ הם מהנמוכים בעולם המערבי ומעניקים חוויה ושירות ברמה הגבוהה ביותר במחיר שווה לכל נפש".

"אין פסול בגביית מחיר גבוה יותר"

הפרצה עליה מתבססים בתי הקולנוע נובעת מניסוח ההנחיה של הרשות להגנת הצרכן, הקובעת כי "בית העסק יהיה רשאי להציג שני מחירים שונים עבור רכישה פרונטלית ועבור רכישה באמצעות מכר מרחוק, כשהברירה היא בידי הצרכן לבחור את דרך התשלום".

עוד קובעת ההנחיה כי "אין פסול בגביית מחיר גבוה יותר כשלעצמו - בין אם יש הצדקה לכך ובין אם לאו לנוכח הוזלת העלויות הכרוכה בכך - לרכישת כרטיס באמצעות מכר מרחוק. עם זאת, יש פסול בכך שהתשלום המוצג לצרכן איננו מוצג כמחיר כולל ופעולה כגון דא תהווה הפרה. היה ומדובר בעמלה בנקאית, כי אז העמלה תושת באופן שווה על הצרכן עת בחר לשלם באמצעות כרטיס אשראי - בין אם באופן פרונטלי ובין אם בדרך של מכר מרחוק".

על אף הפרצה בהנחיה, בתי הקולנוע ומשרדי הכרטיסים מחויבים מעתה בשקיפות מלאה בנוגע למחירי הכרטיסים על כל מה שהם מגלמים בתוכם. הרשות להגנת הצרכן, שהחליטה להילחם בתופעת העמלות ולצאת לאכיפה מוגברת של תופעה, קבעה כי כל עוסק שיפר את החוק - ייענש. הסנקציה בגין הפרה - קנס בסך 200 אלף שקלים לעסק בודד ו-400 אלף שקלים לתאגיד.