באילו שכונות לא תשלמו מע"מ?

תכנית 0% מע"מ של שר האוצר לפיד עוד לא אושרה, אולם העיסוק בשאלה היכן יהיה ניתן לממש את ההטבה כבר החל. בירושלים תחול ההטבה על שתי שכונות בלבד; בתל אביב ניתן יהיה למצוא דירות בדרום העיר בלבד. ובאילו ערים המבחר גדול יותר?

האפשרות לקניית דירה ללא מע"מ עוד לא אושרה סופית. אולם, רוכשים פוטנציאליים ממשיכים לעסוק בחישובים, באילו שכונות אפשר לאתר דירות שיעלו פחות מ-1.6 מיליון שקלים, שנקבעו כרף עליון לסכום הקנייה. שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד השיכון אומר כי המחיר הממוצע יקבע על פי גושים ואזורים. מנכ"ל חברת "פרי נדל"ן" ליאור ברדוגו, מוסיף כי "על פי התוכנית, מחירי הדירות ייקבעו בהתאם לממוצע אזורי ושכונתי, ולא על פי ממוצע עירוני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על אילו שכונות בערים הגדולות תחול ההטבה?

"באזורי ביקוש בירושלים ובתל אביב מחיר המטרה של 1.6 מיליון שקלים רלוונטי פחות" אומר אייל צבס, סמנכ"ל בחברת "אשלי".

בירושלים יהיה ניתן לממש את ההטבה בשתי שכונות בלבד: נווה יעקב, בה המחיר הממוצע של דירה חדשה עומד על 1.4 מיליון שקלים, ובהר חומה בה המחיר הממוצע הינו 1.34 מיליון.

בתל אביב ניתן למצוא דירות ללא מע"מ בהתאם לקריטריונים הצפויים רק בדרומה של העיר. בנווה שאנן ממוצע המחירים של דירות חדשות הוא 1.2 מיליון שקלים, בפלורנטין 1.36 מיליון, ביד אליהו 1.48 מיליון ובכפר שלם 1.56 מיליון. בראשון לציון המבחר גדול קצת יותר. בשיכון המזרח המחיר הממוצע של דירה חדשה עומד על 1.58 מיליון שקלים, ובשכונת אברמוביץ' המחיר הממוצע גבוה במעט - 1.59 מיליון.

"הבעיה האמיתית בסופו של דבר היא ההיצע הנמוך. לפיד גורם למצב בו ההיצע יקטן עוד יותר והביקושים לעומת זאת יגדלו" מסכם ליאור ברדוגו את דעתו בנוגע לתכנית שטרם יצאה אל הפועל.