כך מוצפים החיילים בשיחות מטרידות

לא מעט חיילים משוחררים קיבלו בחודשים האחרונים שיחות טלפון מטרידות במיוחד - על הקו היו חברות מסחריות עם שלל הצעות. איך הפכו החיילים לקהל יעד, מי נתן את הפרטים שלהם והאם הם יכולים להגיש תביעה?

עבור חיילים המשרתים בצה"ל או כאלה שהשתחררו לא מזמן, התופעה הזאת ודאי לא זרה. רבים מקבלים שיחות בלתי פוסקות מגופים מסחריים המציעים להם הטבות המיועדות במיוחד לחיילים משוחררים. את הטלפונים קונות החברות מיחצ"נים ובעלי מועדונים ולמרבה הצער, חוק הספאם הקיים היום לא מאפשר להגיש תלונה כנגד החברות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השיחות כוללות מגוון רחב של הצעות. החל בקורסים ללימוד אנגלית ופסיכומטרי וכלה בהצעות לדילים על הסרת שיער וניתוחי לייזר להסרת משקפיים.

עשרות סטאטוסים נכתבו בפייסבוק על הנושא. חלקם על ידי משוחררים טריים ואחרים על ידי חיילים שעדיין משרתים. כולם טוענים - 'זו הפכה כבר להטרדה של ממש'.

לא ניתן להגיש תלונה

למרות ההטרדה בפועל לא מדובר בעבירה על החוק. על מסרון מחברה שכזאת, אפשר לתבוע ולקבל פיצוי של אלף שקלים ללא הוכחת נזק. אך כאשר מדובר בשיחות טלפון, החוק לא מאפשר הגשת תלונה.

את מספרי הטלפון של החיילים החברות מצליחות להשיג די בקלות. "אני יודע שיש כל מיני חברות שאוספות פרטים מחבר'ה צעירים בכל מיני מועדונים ואזורי בילוי", סיפר בעל חברה פרטית להכוונת חיילים. "אז הן משתמשות במספר הזה ומוכרות את זה לחברות כמונו או לכל חברה אחרת שצריכה מאגר נתונים של קהל כזה או אחר".

עד שחוק הספאם לא ישתנה, לא נותר אלא לסנן או לסרב להצעות הללו בנימוס. על הפרת הפרטיות ממנה רבים סובלים, בינתיים אף אחד לא ישלם.