יש עתיד? רכישות דירה מקבלן נבלמו

האם תכניתו של שר האוצר משיגה את מטרתה עוד לפני שהיא יוצאת לדרך? זוגות צעירים רבים יושבים על הגדר נוכח ההודעות שפורסמו על תכניות הדיור "0% מע"מ" ו"מחיר מטרה" שמקדמת הממשלה. למרות זאת, משווקי הדירות לא מתרגשים. "התכנית לא תצא", אמר אחד מהם, "יש המון מתנגדים"

שוק הדיור נכנס למצב המתנה: שבוע עבר מאז ההכרזה הדרמטית של לפיד על תכנית 0% מע"מ, בינתיים הצטרפה גם תכנית "מחיר מטרה", וביחד מדובר על מתכון קלאסי שגורם לכל רוכשי הדירות הפוטנציאליים לעצור ולחשב מחדש את צעדיהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במשרדי המכירות, הכאוס של ענף הנדל"ן כבר מורגש. הזוגות הצעירים יושבים על הגדר ומחכים לראות איזו תכנית תיושם ומתי. אבל משווקי הדירות כנראה סקפטיים הרבה יותר מאשר הזוגות הצעירים. "אני חושב שהתכנית לא תצא", אמר משווק דירות במרכז הארץ, "כי קודם כל יש המון מתנגדים, עם כל הסינונים שלפיד שם, אז זו רק סיבה אחת למה זה לא יעבור".

"מוציאים איזושהי הודעה כדי לעצור את השוק. זו הדרך שלהם לנסות להוריד את המחירים. זה גורם לאיזו עצירה של שלושה-ארבעה חודשים בשוק, ואז רואים שלא קורה כלום וכולם חוזרים", סיפר משווק דירות אחר.

הוציא הודעה כדי לעצור את השוק? לפיד (חן גלילי)

"אנשים בהמשך יירדו חזרה מהגדר"

"ככל שהממשלה לא מייצרת את השינוי שהיא מדברת עליו אותם אנשים בהמשך יירדו חזרה מהגדר, ויצטרפו לקהל נוסף, ואז אנחנו רואים עוד פעם גל של עליות מחירים שאנחנו לא מעוניינים בו", הסביר אוהד דנוס, יושב ראש לשכת שמאי המקרקעין.

אבל יש קבלנים שכבר הבינו שהגזירה בדרך ונכנסו ללחץ, ועכשיו מנסים להיערך בהתאם. "אנחנו מציעים לאנשים לבוא ולשריין את הדירה שהם רוצים כבר היום. אנחנו נחתום יחד איתם ונמתין יחד איתם להליכי החקיקה", ציין הקבלן ד"ר אלדד פרי. "עם השלמת הליכי החקיקה הם יזכו לפטור ממע"מ בדיוק כפי שהבטיחו להם".

הקריטריונים לתכניות עדיין לא ברורים, מתי הן ייושמו בשטח - גם זו סוגיה פתוחה, ובינתיים שוק הנדל"ן מתחיל להגיב, השאלה היא אם התגובה תהיה זו שנתניהו, לפיד ואריאל כל כך מקווים לה.