רשות השידור דרשה אגרה גם מבן שבט הזולו

רשות השידור הטילה חוב, הוצאה לפועל ועיקול על תושב דרום אפריקה, בן שבט הזולו. למרות שהנתין הזר אינו אזרח ישראל ולא החזיק מעולם במקלט טלוויזיה, רשות השידור עיקלה מחשבונו אלפי שקלים, והחזירה אותם רק בהוראת בית משפט. רשות השידור התנצלה על הטעות והבטיחה לפעול על מנת לצמצם מקרים דומים

רשות השידור, ארכיון (יוסי זילברמן)

אגרה - לא לישראלים בלבד: אזרחים רבים מתלוננים על דרישת רשות השידור לתשלומי אגרה, אך מסתבר כי "כאב הראש" אינו ייחודי לתושבי ישראל. רשות השידור הטילה חוב, עיקול והוצאה לפועל על אלייג'ה קוואבה משבט הזולו בדרום אפריקה, שאינו אזרח ישראל ולא החזיק במקלט טלוויזיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אלייג'ה ג'ו קוואבה מדרום אפריקה, צאצא שבט הזולו ואזרח דרום אפריקה, נישא לישראלית וביקש לקבל אזרחות ישראלית, אך המדינה סירבה לבקשתו. לאחר הנישואים עברו השניים לבאר-שבע וגרו במשך חמש שנים בארץ, כאשר קוואבה נהנה ממעמד של תושב, אך לא אזרח.

בוקר אחד גילה קוואבה כי נעלמו לו 4,200 שקל מחשבון הבנק. לאחר בירור קצר התברר לו כי רשות השידור עיקלה את הכסף מחשבונו. הוא פנה לרשות ונענה כי עורך דין חיצוני מטפל בתיק. כמו כן הוא גילה כי הוגשה נגדו תביעה בסך של כ-6,500 שקל, ובנוסף נפתח תיק הוצאה לפועל נגדו - כל זאת מבלי שנמסרה לו שום התראה.

לאחר שרשות השידור הטילה עיקול על חשבון בנק של קוואבה, הוא פנה לבית משפט השלום בבאר-שבע, באמצעות עו"ד בוחניק ממשרד כהן ערב ושות'. בעקבות פנייתו הוחזר לו הסכום המלא והשופט משה הולצמן הורה לבטל את החוב. רשות השידור ביקשה אז לבטל את ההליך המשפטי, וכדי שלא יינתן פסק דין כנגדה ביקשה פשרה.

לא טרחו לברר שהודעת התשלום התקבלה

מפרוטוקול החלטת בית המשפט עולה כי נציגי רשות השידור טענו כי שלחו הודעות תשלום לכתובת בה לא התגורר קוואבה, כך שהוא מעולם לא קיבל את הודעות התשלום. ברשות מעולם לא טרחו לבדוק שקוואבה אכן קיבל או לא קיבל את הודעות התשלום. קוואבה לא החזיק כלל במקלט טלוויזיה, כך שהוא כלל לא צריך לשלם אגרה.

קוואבה התגורר אצל חמיו, ואין לו כל נכסים בישראל. אשתו אמנם מחזיקה בדירה, אך היא משכירה אותה מזה שנים והמסמכים הדרושים כדי להוכיח זאת הוצגו בבית המשפט. לאחר הצגת הראיות בבית המשפט החליטה הרשות להשיב את מלוא הכספים לקוואבה ולבטל את העיקול ואת תיק ההוצאה לפועל.

סמנכ"ל הגבייה בפועל ברשות השידור, יואב אשכנזי, מסר בתגובה: "ראשית, ברצוננו להתנצל בפני מר אלייג'ה ג'ו קוואבה ולהבטיח כי רשות השידור תפעל בכלים העומדים לרשותה על מנת לצמצם תופעה זו. עם זאת, חשוב לציין כי רשות השידור אינה רשאית לקבל ממשרד הפנים מידע שוטף לגבי כניסות ויציאות של אזרחים, דבר שיכל היה לסייע למניעת הישנות מקרים אלה. כמו כן, הרשות פעלה בהתאם להחלטת בית המשפט והחזר כספי נשלח לבא כוח הנתבע".