החוק שינסה להגן על שוכרי הדירות

מים זורמים, פתחי אוורור, ונקודות גישה לחשמל - כל אלה נראים לכאורה תנאים בסיסיים למגורים, אך מאות אלפי ישראלים ששוכרים דירות נאלצים לעיתים להתפשר על התנאים הבסיסיים ביותר. הצעת חוק חדשה מנסה לעגן גם עליית מחיר השכירות ואת הזכות לגרש שוכר

בשורה עבור השוכרים? (חדשות 2)

על רקע הזינוק המטאורי במחירי הדיור והמצוקה שבה נמצאים מאות אלפי ישראלים שלא מצליחים להגיע לכדי רכישת דירה, הונחה היום (ה') על שולחן הכנסת הצעת חוק חדשה שנועדה לעגן את זכויות שוכרי הדירות בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הצעת החוק, שהוגשה על ידי חברי הכנסת סתיו שפיר (העבודה), חיליק בר (העבודה) ואורלי לוי-אבקסיס (הליכוד-ביתנו), מנסה להגדיר לראשונה את התנאים שהופכים דירה לראויה למגורים, תנאים שעבור רבים נראים בסיסיים, אך שוכרי הדירות נאלצים להתמודד עם המחסור בהם מדי יום.

בסיסי? בקרוב בכל דירה (חדשות 2)

על פי ההצעה, דירה להשכרה חייבת להכיל מים זורמים, פתחי אוורור ונקודות גישה לחשמל. בנוסף, יוכל השוכר לדרוש מבעל הדירה חוזה לשלוש שנים עם הגבלה על עליית מחיר שכר הדירה - וזאת על מנת לעודד שכירות ארוכת טווח.

עוד קובעת ההצעה כי אם הנכס אותר על ידי מתווך, בעל הנכס הוא שישלם עבור השירות ולא יטיל אותו על השוכר. בנוסף יהיה בעל הדירה אחראי על התיקונים והשיפוצים בה אם נדרשים כאלה. ההצעה מסדירה גם את המועד שבו יכול בעל הבית לפנות את שוכר הדירה, את התנאים באם הבעלות על הנכס עוברת לאדם אחר ומהי הפרת חוזה.

"שוק השכירויות הוא ג'ונגל פרוץ ומערב פרוע"

יוזמת ההצעה, ח"כ שפיר (חדשות 2)

"בתור שוכרת דירה שיודעת מה זה לשלם שכר דירה מדי חודש ואיך להתחנן לבעל הבית שישלם על אינסטלאטור כשהבית מוצף אחרי הגשם הראשון, אני רואה בהסדרת שוק השכירות שליחות ראשונה במעלה", אמרה ח"כ שפיר. "ישנם 2 מיליון שוכרים בישראל שאף אחד לא דואג לזכויותיהם והגיע לשים סוף לטירוף הזה".

ח"כ חיליק בר טען כי החוק נולד תוך שיתוף ציבור השוכרים ולכן נוגע בבעיות שבהם נתקלים בשוק האכזרי. "החוק הזה רלוונטי מתמיד כיוון שקניית בית היום היא דבר בלתי אפשרי כמעט ומצריכה לפחות 12 שנות עבדות וכ-150 משכורות חודשיות בממוצע ולכן שוק השכירות הופך לחיוני, גדול ורלוונטי יותר", הבהיר בר.

שותף להצעת החוק. ח"כ בר (יח"צ)

עוד הוסיף בר כי "היום שוק השכירויות הוא ג'ונגל פרוץ ומערב פרוע. החוק שלנו בעצם מבקש לעשות סדר בבלגן ולהסדיר את השוק הגדול הזה. שדולת השוכרים הראשונה שהקמנו בכנסת היא הזדמנות אמתית להשמיע את קולו של ציבור השוכרים והמשכירים".

גם בימין תומכים בחוק. ח"כ לוי-אבקסיס (חדשות 2)