עצרת מחאה נגד "חוק הספרים": "עד שמשהו זול וטוב - הורסים אותו"

לא כל הסופרים מרוצים מהחוק, שנכנס לתוקפו, האוסר על מכירת ספרים חדשים במבצע במשך 18 חודשים. "החוק החדש דווקא ייטיב איתי מאד", אמרה הסופרת גלילה רון-פדר, "אבל יש דברים שהם מעבר לאינטרס האישי". הסופרים ביחד עם מו"לים ועורכים יקיימו עצרת מחאה בבית סוקולוב בתל אביב

שרפו ספר בקמפיין (חדשות 2)

לא הכל אוהבים את "חוק הספרים" שנכנס לתוקפו הבוקר (ה') ונועד למנו מכירת ספרים חדשים במבצעים. קבוצה של סופרים, מו"לים ועורכים תקיים הערב עצרת מחאה בבית סוקולוב בתל אביב תחת הכותרת: "יום הזיכרון לספרות הישראלית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת 1

"המאבק שלי נגד החוק איננו אינטרס אנוכי. החוק החדש דווקא ייטיב איתי מאד, כמו שהוא ייטיב עם רוב הסופרים הותיקים והמוכרים, והמבצעים בהחלט פגעו בהכנסותיי. אבל ישנם נושאים שהם הרבה מעבר לאינטרס הפרטי", הסבירה הסופרת גלילה רון-פדר את הסיב למאבק.

לדברי הסופרת, הציבור, ובמרכזו ציבור הילדים, עומד להפסיד כתוצאה מהחוק. "האם להכנסתו של עוד ילד למעגל קוראי הספרים אפשר לקרוא "זילות הספר"?", תהתה רון-פדר.

מובילי המחאה טוענים כי עולם ההוצאה לאור שהנפיק 7,487 ספרים ב-2012 צפוי להתכווץ, בעקבות החוק, במאות עד אלפי כותרים בשנה. "נראה שכמו שלאמריקאים היתה מסיבת תה, לישראלים תהיה מסיבת ספר", קרא רותם סלע מיוזמי המחאה. "זו התערבות חודרנית מדי של הבירוקרטיה והמחוקקים בחיים שלנו, עד שמשהו זול וטוב בארץ הזו הורסים אותו".

כחלק מקמפיין המאבק הוציאו הסופרים סרטון בו הם מוצגת שריפה של הספר "1984" של גו'רג' אורוול. "שריפת ספר נתפסת בעינינו כדבר מזעזע כיוון שאנחנו רואים בחופש הדעה והמחשבה ערכים מקודשים", הסבירו מארגני המאבק. "החוק הזה שצפוי להעלים משדה התרבות הישראלית אלפי כותרים מדי שנה בעיון, בפרוזה ובשירה, אמנם לא שורף ספרים, אבל התוצאה היא אותה תוצאה - כיווץ בכפייה של המרחב הספרות".

החל מהיום, במסגרת החוק שעבר, תינתן למעשה "הגנה" לספרים חדשים למשך 18 חודשים מיום יציאתם לאור ולא ניתן יהיה להוזילם. עם זאת, החוק יאפשר להוריד ב-10% את המחירים בשבוע הספר ובמועדים אחרים שייקבעו בתיאום עם משרד הכלכלה.

עוד קובע החוק כי הסופרים הישראלים יזכו בתגמולים בשיעור מינימלי של 8% מהמחיר הקטלוגי ל-6,000 העותקים הראשונים. עבור עותקים נוספים יהיה הרף התחתון 10%.

מחבר שיוציא ספר ראשון ייזכה ב-80% תגמולים מהמחיר הקטלוגי. עוד לפי החוק, לא יירד שכר הסופרים מ-16% מהכנסות ההוצאה לאור של הספר בשבע שנותיו הראשונות על המדף.

"היינו עדים למכירת חיסול של ספרים"

עם כניסתו של החוק לתוקף, כבר הגיש יוזם ההצעה, ח"כ ניצן הורוביץ תיקון להצעת החוק, שיסדיר את גובה ההנחה שרשת ספרים תקבל מהוצאה לאור - כדי למנוע את סחטנות הרשתות.

"בשבועות האחרונים היינו עדים למכירות חיסול בסניפי הרשתות הגדולות", אמר הורוביץ. "זו התנהגות לא הגונה, בניגוד לרוח החוק, שרק פוגעת במעמד היצירה הישראלית. אני קורא לרשתות הספרים להתעשת ולנהוג בהגינות".

לדבריו, "חוק הספרים נותן כבוד ליצירה הספרותית בישראל, וכניסתו לתוקף אחרי מאמץ של שנים מול הרשתות הגדולות היא יום חג לתרבות הישראלית".