הסוף ל-4 ב-100: חוק הספרים נכנס היום לתוקף

מציאות חדשה לסופרים בישראל: הבוקר ייכנס לתוקפו החוק שיאסור מכירת ספרים חדשים במבצע במשך 18 חודשים. אלא שגם עכשיו, כשהחוק סוף סוף מוכן ואמור להיכנס לתוקף, ישנם לכאורה ניסיונות לעקוף אותו. יוזם הצעת החוק, ח"כ ניצן הורוביץ, מתכוון להגיש תיקון להצעה שתסדיר את גובה ההנחה שרשתות הספרים יקבלו מההוצאות לאור

חוק הספרים נכנס לתוקף. ארכיון (חדשות 2)

סוף לספרים בכל מחיר: החל מהבוקר (חמישי) ייכנס לתוקפו החוק שזכה לכינוי "חוק הסופרים", שנועד למנוע מכירת ספרים חדשים במבצעים - זאת על מנת לאפשר למחברי הספרים לקבל תגמולים כראוי על הספרים אותם כתבו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החל מהיום, למעשה תינתן "הגנה" לספרים חדשים למשך 18 חודשים מיום יציאתם לאור ולא ניתן יהיה להוזילם. עם זאת, החוק יאפשר להוריד ב-10% את המחירים בשבוע הספר ובמועדים אחרים שייקבעו בתיאום עם משרד הכלכלה.

עוד קובע החוק כי הסופרים הישראלים יזכו בתגמולים בשיעור מינימלי של 8% מהמחיר הקטלוגי ל-6,000 העותקים הראשונים. עבור עותקים נוספים יהיה הרף התחתון 10%.

מחבר שיוציא ספר ראשון ייזכה ב-80% תגמולים מהמחיר הקטלוגי. עוד לפי החוק, לא יירד שכר הסופרים מ-16% מהכנסות ההוצאה לאור של הספר בשבע שנותיו הראשונות על המדף.

רק נכנס לתוקף - ויוזם החוק כבר מבקש לתקנו

חוק הספרים נכנס רק הבוקר לתוקפו - וכבר יוזם ההצעה הגיש תיקון להצעת החוק: ח"כ ניצן הורוביץ ממפלגת מרצ הגיש הצעת חוק שתסדיר את גובה ההנחה שרשת ספרים תקבל מהוצאה לאור, זאת כדי למנוע את סחטנות הרשתות.

הגיש תיקון להצעה. הורוביץ (חדשות 2)

"בשבועות האחרונים היינו עדים למכירות חיסול בסניפי הרשתות הגדולות", מסר הורוביץ. "זו התנהגות לא הגונה, בניגוד לרוח החוק, שרק פוגעת במעמד היצירה הישראלית. אני קורא לרשתות הספרים להתעשת ולנהוג בהגינות".

לדבריו, "חוק הספרים נותן כבוד ליצירה הספרותית בישראל, וכניסתו לתוקף אחרי מאמץ של שנים מול הרשתות הגדולות היא יום חג לתרבות הישראלית".

ח"כ הורוביץ שיזם וקידם את הצעת החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל, הבהיר כי "המטרה הראשונה של החוק היא לחזק את הספרות ואת היצירה התרבותית בישראל, באמצעות מתן גמול הולם לסופרים ולכל השותפים במעגל היצירה של הספרים".