סוף ל-99 אגורות: התקנה נאכפת?

עם המעבר לשנת 2014, נכנסה לתוקפה התקנה שאוסרת על הצגת מחיר שאינו במטבע תקני. יצאנו לבדוק: האם התקנה כבר נאכפת? בסיבוב קצר ברמת גן מצאנו מספר חנויות ורשתות שעדיין אינן מציגות מחירים מעוגלים

הרשות להגנת הצרכן תפעיל אכיפה יזומה (עזרי עמרם, חדשות 2)

לאחר שהתחלפה השנה, תם עידן 99 האגורות: הבוקר (ד') נכנסה לתוקף האכיפה של התקנה כנגד הצגת מחירים מטעה, במטבע שאינו קיים. יצאנו לרחוב ביאליק ברמת גן, על מנת לבדוק האם הצרכנים יכולים להתחיל להנות מהשינוי המשמעותי בצורת התמחור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כפי שניתן לראות בתיעוד המצלמה הנסתרת, התוצאות לא מעודדות: חלק ניכר מהעסקים עדיין לא הפנימו את החוק החדש וטרם שינו את התמחור שעל פי משרד הכלכלה ומשרד המשפטים מהווה הטעייה של הצרכן. חברת "שופרסל", למשל, שינתה את מרבית המחירים הנקובים ב-99 אגורות, אך טרם שינתה את כל שאר המחירים שמכילים מטבעות שלא קיימים יותר, אלו המסתיימים ב49 אגורות או אלו שמסתיימים ב2 או 7 אגורות למשל.

סקרנו חנויות מכל הסוגים, כלי בית, בגדים, נעליים, מזון וטיפוח, ובתי עסק רבים התקשו לעמוד בהנחיה של משרד הכלכלה ולשנות את המחירים. אמנם ההתעלמות בחנויות המקומיות מרגיזה, אך מקומם הרבה יותר הוא העיכוב של הרשתות הגדולות, אצלן המודעות לחקיקה החדשה גדולה יותר.

כך למשל, רשת בתי המרקחת הטיפוח "ניו פארם", שבדיקה של סניפם בקניון ביאליק העלתה כי טרם החלו לשנות את המחירים, ומרבית המוצרים בחנות מתומחרים בסיומות של 99 אגורות.

למרות התאריך, השלטים עם 99 האגורות הוצבו (עזרי עמרם, חדשות 2)

"מתוכננת אכיפה יזומה בפריסה ארצית"

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה: "למשרד הכלכלה יש מפקחים בכל המחוזות שפועלים בשטח על בסיס יומי והם אלו שאוכפים את כל נושא סימון מחירים ומחיר מדף קופה אותם מפקחים יאכפו גם את נושא האגורות. המשרד יפעל כפי שפעל עד היום בכל נושא הצגת מחירים".

מהרשות להגנת הצרכן נמסר בתגובה: "בימים הקרובים מתוכננת אכיפה יזומה בפריסה ארצית. בהנחיה קבעה הממונה כי האכיפה לא תחול במספר מקרים, בהם מוצר או שירות שמחירו נקבע על ידי רשות מרשויות המדינה ומוצרים כגון בשר, דגים, עופות גבינה וכד' הארוזים מראש, ובלבד שעל גבי האריזה יופיע משקל המוצר ועל גבי שלט בסמוך למוצר באשר למחיר ליחידת מידה".

"זאת ועוד, אפשרה הממונה לעוסקים הטוענים כי מוצרים שהם מוכרים מיובאים ארצה ומתומחרים בחו"ל זמן רב לפני המכירה להגיש לה בקשה למתן ארכה מיישום ההנחיה, תוך התייחסות לאופי מוצרים, כמות המלאי והצפי לגמר המלאי של מוצרים אלה. עד כה הוגשו 16 בקשות, כל בקשה נדונה לגופה וניתנה ארכה בהתאם לנתונים שהוצגו. יחד עם זאת, עוסקים אלה חויבו להציב שלט בסמוך למוצרים ולציין את מחירם העגול. עוסקים אשר הצהירו מראש כי כל מוצר המתומחר ב - 99 אג' יופחת אוטומטית ל- 90 אג', הותרו לשים שלט כללי בלבד באשר להפחתת המחיר".

מרשת "שופרסל" נמסר בתגובה: "שופרסל נערכה במעוד מועד ופועלת על פי חוק. מדובר בתקלה נקודתית שמטופלת כעת. שופרסל מודה על הפניית תשומת הלב לנושא".

מרשת "ניו-פארם" נמסר בתגובה: "רשת ניו פארם נערכה מבעוד מועד להחלפת כל השילוטים בכל סניפיה כמתחייב בחוק החדש. מדובר בטעות בסניף בודד שתוקנה .