הערכה: מחיר הדלק יזנק ב-27 אגורות לליטר

בשורה עגומה לצרכנים בעקבות העלייה במחירי הנפט: על פי הערכות של גורמים במשק הדלק, מחיר ליטר בנזין צפוי לעלות בסוף החודש בכ-27 אגורות. מדובר בעלייה ראשונה מזה חודשים, הנובעת מהתמורות בענף ברחבי העולם. היכונו לשלם יותר

"זוהי רק ההתחלה". ארכיון (רויטרס)

תתכוננו לשלם יותר: לאחר צניחת מחירי הדלק לשפל של חמש שנים, גורמים במשק מעריכים היום (ראשון) כי בעקבות הזינוק החד במחירי הנפט בעולם, מחיר הדלק בישראל יעלה אף הוא ב-27 אגורות לליטר החל מה-1 במרס. זוהי העלייה הראשונה במחיר מזה חודשים, ובחברת JP מורגן מעריכים - "זוהי רק ההתחלה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסיבה לזינוק במחירי הנפט נובעת מקיצוצים בהשקעות מצד חברות הנפט הגדולות בארה"ב ובעולם, לאחר שהמחיר לחבית צנח בכ-50% בחצי השנה האחרונה. בעוד שבתחילת החודש מחירה של חבית נפט עמד על 50 דולרים, היום הוא כבר 61.5 דולרים - זינוק של 22%.

"השוק הגיב יותר מדיי לעודף ההיצע", הסבירו אנליסטים במספר חברות השקעות גדולות בעולם. "זוהי רק ההתחלה, וככל הנראה הקיצוצים יובילו להקטנת ההיצע בעתיד".

עם זאת, תעריף הדלק בישראל ייקבע סופית רק בארבעת הימים האחרונים של החודש, וזאת בהתבסס על מחיר הנפט באותם ימים בבורסת הדלקים שבצרפת. לא מדובר ביחס ישיר מאחר שבישראל רוב המחיר מושפע מהמיסוי הגבוה.