מתי נוכל להיכנס לחופי הים ללא תשלום?

ביולי האחרון עלתה בוועדת הפנים והסביבה של הכנסת הצעת חוק שמטרתה למנוע גביית תשלום ממתרחצים בכניסה לחופים שמספקים שירותי רחצה בסיסיים. מאז כבר הגיע החורף, והחלטה בנושא עדיין אין. מתי נוכל לרחוץ בים בלי לעשות חשבון? פרויקט "איפה זה עומד?" - כתבה חמישית בסדרה

מתרחצים - ומשלמים (חדשות 2)

בחוץ חורף, אבל האם עד שיתחמם כאן שוב, האם נוכל לרחוץ ביותר חופי ים ללא תשלום? זו לפחות הצעת החוק שהבטיחו לקדם בכנסת. במסגרת פרויקט "איפה זה עומד?" של חדשות 2 Online בדקנו היכן עומדת כעת הצעת החוק - ומה הסיכוי שתיכנס לתוקפה כבר בקיץ הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ב-24 ביולי 2013 הודיעה יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ מירי רגב כי היא מאמצת את הצעת החוק החדשה של ח"כ תמר זנדברג (מרצ) וארגון "אדם, טבע ודין" שנועדה למנוע את גביית התשלום בכניסה לחופי הרחצה.

על פי הצעת החוק, לא ניתן יהיה לאשר גביית דמי כניסה לחופי הרחצה שמספקים לציבור שירותי רחצה בסיסיים בלבד, ולא ניתן יהיה לגבות דמי חנייה בחניות הצמודות לחופי רחצה, כאשר הדרך היחידה להגיע אל החוף היא באמצעות רכב פרטי.

על פי עמותת "צלול", בחופים רבים לא קיים שטח פנוי בו יכול לרחוץ הציבור ללא תשלום. בנוסף, מחירי הכניסה לחופים מגיעים לעיתים לסכומים גבוהים בעקבות תשלום חניה והשכרת שמשיות וכסאות שמחיריהם מזנקים בסופי השבוע. למרות שישנם שמונה חופים בלבד עליהם הוסכם בחוק כי ייגבה תשלום בכניסה אליהם, זה קורה בלא מעט חופים בישראל.

אז מתי נוכל לשכשך במים בלי חשבון?

הקיץ אמנם עוד רחוק, וכמוהו - נראה שגם אישור הצעת החוק שנועדה להבטיח שירות בסיסי לכל אזרח שחפץ לבלות בחופי הים הציבוריים שאמורים לעמוד לרשות כולם באופן חופשי. ח"כ תמר זנדברג, שיזמה את הצעת החוק, שידרה מסר אופטימי לפיו "הצעת החוק התקבלה, ובימים אלה מנסחים את התקנות בנוגע להצעה בוועדת הפנים של הכנסת".

ח"כ מירי רגב, יו"ר ועדת הפנים המרכזת את הטיפול בנושא במסגרת תפקידה מסרה כי הצעת החוק "אמורה לעלות לוועדת השרים לחקיקה בשבועות הקרובים". כל שנותר כעת הוא להמשיך לעקוב ובעיקר להחזיק אצבעות כדי שההצעה תבשיל לכדי חוק של ממש.