בקרוב: הטסט יעלה לכם פחות

משרד התחבורה הודיע על החזרת מחירי העמדת הרכב למבחן הנהיגה - הטסט - לפיקוח, מהלך שיוזיל את עלותם בכ-50%. בעוד כחודש יוזל המחיר, ויעמוד על 240 שקלים. "זו בשורה גדולה לנהגים הצעירים - אני בטוח שיש להם מה לעשות עם הכסף", אמר שר התחבורה ישראל כץ

יעלה פחות להוציא רישיון. אילוסטרציה (חדשות 2, עיבוד מחשב)

שר התחבורה ישראל כץ הכריז הבוקר (ו') על החזרת מחירי העמדת הרכבים של מורי הנהיגה לטסט (מבחן הנהיגה) לפיקוח. בעקבות ההחלטה, התלמיד ישלם 240 שקלים בלבד על העמדת הרכב למבחן הנהיגה, לעומת כ-500 שקלים כיום. "אתם, ציבור הנהגים הצעירים, תחסכו בכך למעלה מ-70 מיליון שקלים מידי שנה. אני בטוח שיש לכם מה לעשות בכסף", כתב השר כץ בעמוד הפייסבוק שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השר כץ הגדיר את המהלך כ"בשורה חשובה לתלמידי הנהיגה", וציין כי כל נבחן יחסוך מאות שקלים, והחיסכון המצטבר בשנה יגיע לעשרות מיליוני שקלים. "החלטנו להחזיר את המחיר לפיקוח וסיכמנו עם מורי הנהיגה שבתוך כחודש יתחילו לגבות מקסימום מחיר שני שיעורי נהיגה על העמדת הרכב לטסט, במקום מחיר של ארבעה שיעורים היום", הוסיף השר.

"רבים מכם פנו אלי לבחון את הנושא ולאחר בדיקה מצאתי שהטענות צודקות ופעלתי לשנות. בנוסף אנחנו ממשיכים לקדם את התכנית להפרטת הטסטים כדי לייעל את השרות ולבטל את זמן ההמתנה". בתגובה לשאלת אחד הגולשים, הבהיר כץ שההוזלה במחיר תורגש בעוד כחודש.

התלמיד הממוצע מוציא כ-6,000 שקלים על רשיון

ממשרד התחבורה נמסר כי ההחלטה התקבלה בעקבות ניתוח כלכלי שערך אגף הכלכלה במשרד התחבורה לשוק לימוד הנהיגה בישראל, ובעקבות פניות רבות שהגיעו לשר כץ מתלמידי נהיגה בעקבות השביתה האחרונה. מהניתוח עלה כי עלות הוצאת רישיון עבור התלמיד הישראלי עומדת על כ-6,000 שקלים בממוצע.

עוד נכתב בדוח כי העמדת הרכב מתומחרת ב-400% יותר משיעור נהיגה, וזאת על אף שלא קיים פער משמעותי בעלות למורה הנהיגה עצמו. מנתוני משרד התחבורה עולה כי בישראל מצטרפים לכבישים 120 אלף נהגים חדשים מידי שנה. ממוצע הטסטים לאדם עומד על שלושה. מחיר שיעור ממוצע עומד על 120 שקלים. המחיר למבחן נהיגה יעמוד בקרוב על כעד 240 שקלים לעומת עד 500 שקלים שמשולמים כיום.