מדוע המעבדות בארץ מסרבות לבצע בדיקות למוצרי המזון?

בארץ ישנן מעבדות רבות המבצעות בדיקות תכופות של מוצרי המזון שאנו אוכלים מדי יום, אך משום שעם לקוחותיהן נמנים יצרני המזון הגדולים בארץ - המעבדות אינן מוכנות לבצע בדיקות שיחשפו ליקויים במוצריהם. נציגי המעבדות טוענים: "זה יפגע לנו ישירות בעבודה"

המזון שאנו אוכלים עשוי להכיל חומרים מזיקים ואף מסוכנים, אך בארץ אין כמעט אף מעבדה שמוכנה לפקח עליו - כך עולה מתחקיר המזון של חדשות 2. המעבדות, שנמצאות בניגוד עניינים מול חברות המזון הגדולות במדינה מסרבות בתוקף לחשוף ממצאים שיפגעו בלקוחותיהם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במהלך התחקיר יצרנו קשר עם מספר מעבדות במטרה לבחון מוצרי מזון המשווקים לציבור ברשתות השונות. נציגי המעבדות טענו כי למרות שמדובר בבדיקה בתשלום, הנזק שייגרם להן בעקבות חשיפת הנתונים יהיה גדול הרבה יותר.

בשיחה עם מעבדת "מילודע" אמר לחדשות 2 הנציג כי "אנחנו מבצעים את כל הבדיקות אבל אין באפשרותנו לבצע בדיקות שנוגעות ל-99.9% מהלקוחות שלנו". הנציג ציין כי "כל מעבדה שמכבדת את עצמה לא תבצע עבורכם את הבדיקות הללו".

ניגוד אינטרסים מסכן את הציבור (חדשות 2)

בעקבות הסירוב פנינו למעבדה אחרת, שם התקבלה תשובה דומה. "אם בודקים לקוחות שלנו, שהם רוב היצרנים בארץ, לא נוכל לבצע את הבדיקה", אמרה נציגה ממעבדת "נשר". בשיחה עם נציגי מעבדת "ביטוכם" נאמר כי הבדיקה תפגע בעבודתם השוטפת. "יש לנו בעיה לעשות את זה כי אנחנו עובדים עם כל התעשייה", אמר הנציג. "זה פשוט יפגע לנו ישירות בעבודה".

מחסור בציוד וכוח אדם משבית את המעבדות הציבוריות

משום שהמעבדות הללו הן עסק פרטי, לא ניתן לכפות עליהן לבצע את הבדיקות שחשובות לכלל הציבור. כאן נכנסות לתמונה המעבדות הציבוריות כמו המעבדה של משרד החקלאות, אבל גם הן לא מסוגלות לבצע את הבדיקות. במסמך ששלח מנהל המעבדה, פרופ' סטפן סובק, לממונים עליו, טען סובק כי המעבדה הייתה קרובה להשבתה בעקבות מחסור חמור בציוד מתכלה ובכוח אדם.

יש לציין כי בשל מחסור בתקציבים לא מעט בדיקות נשלחות למעבדות בחו"ל, כמו בדיקות של שאריות רעלים בביצים ומרכיבי הדבש. בעקבות המחיר הגבוה של שליחת הדגימות לחו"ל, בדיקות אלה נערכות בתדירות נמוכה והן לא יספקו הגנה לצרכנים בזמן אמת.

ממעבדת אמינולאב נמסר בתגובה: "חלק מהבדיקות שביקשתם אנו לא מבצעים, לחלקן אין תקנים או שלנו אין הסמכה מתאימה. אמינולאב הינה מעבדה פרטית שנותנת שירות בלתי תלוי. אנו גאים לשמור על סודיות לקוחותינו, וגאים בכך".

ממעבדת "נשר" נמסר בתגובה: "הגם שתחקירים שנועדו לשרת את טובת הציבור הינם חשובים ומבורכים, הרי שלא ניתן לצפות מהמכון שיבצע בדיקות בהקשרים בהקשרים אלו ביחס ללקוחותיו. הביקורת כלפינו בהקשר זה אינה מובנת, ובכל הכבוד אף יש בה משום חוסר הוגנות והגינות".

ממעבדת "בקטוכם" נמסר: "בחלק מהנושאים שהעליתם הבענו נכונות לבצע בדיקות. לעתים המעבדה נמצאת בניגוד עניינים והיא אינה יכולה להפתיע לקוח בבדיקות מגורם נוסף, במקרים אלו אנו אף חשופים משפטית מול הלקוח עמו יש לנו הסכמי סודיות".

ממעבדות "מילודע" נמסר בתגובה כי "מעבדות מילודע מבצעות בדיקות על פי התקשרויות חוזיות מחייבות עם לקוחותיה. כפי שנמסר לכם, מעבדות מילודע נמנעות מלבצע בדיקות למוצרים של יצרנים בלתי מזוהים על מנת שלא להפר חוזי התקשרות ועל מנת להימנע מבעיות של אתיקה מקצועית".

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "לאחרונה הגדיל המשרד את כוח האדם במעבדה. הבדיקות שנעשות בחו"ל הינן בדיקות מסובכות הדורשות מומחיות גבוהה וציוד יקר שלא קיימים בישראל ואין כדאיון או אפשרות לבצען בארץ".

בהכנת הידיעה השתתפה לי נעים