מהפכת החופש הגדול: הפסד גדול לקייטנות - מחירי החופשות יזנקו

מהפכת החודש הגדול של משרד החינוך תשפיע ישירות על מפעילי הקייטנות ברחבי הארץ שכבר אומרים כי מדובר במכה קשה לכיס. בינתיים, סוכני הנסיעות מתריעים כי מחירי החופשות יזנקו בחודש אוגוסט בשל הביקוש שכנראה יגבר

פחות בריכה, יותר בי"ס. ארכיון (חדשות 2)

ההורים אולי ירוויחו, התלמידים קצת מאוכזבים ובינתיים גם הקייטנות של חודש יולי וסוכני הנסיעות נערכים למצב החדש בו תלמידי בית הספר היסודי לא יוכלו לצאת לקייטנה או לחופש עם ההורים בחודש יולי, בשל התכנית החדשה לקיצור החופש הגדול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעלי קייטנות עימם דיברנו מסכימים כי אכן מדובר במכה קשה לכיס - אך הביעו תקווה שהצעד יוסיף ערך חינוכי לתלמידים. "אני מניחה שכל הקייטנות יעברו לחודש אוגוסט - כאמא לילדים זה יכול להיות גם טוב לי", אמרה לחדשות 2 Online ורד פרבר, מנהלת המכון לאסיה שעורך קייטנות יפניות לילדים בקיץ.

מדי שנה מגיעים לקייטנה היפנית בין 80 ל-100 ילדים בתחום שתופס תאוצה בשנים האחרונות בארץ. "ילד שנמצא מחוץ למסגרת חודשיים לוקח לו זמן לחזור. אז כנראה שנעשה רק מחזור אחד בשנה, יכול להיות כאן הפסד כלכלי, זה בהחלט לא יהיה כמו בשנים קודמות", הוסיפה.

ירון דרורי, שעורך קייטנות כדורגל לילדים ברחובות אמר כי מדובר בנזק כלכלי אדיר. "זה יפגע מאוד מבחינה כלכלית ואין ספק שזו מכה אבל צריך להבין גם את ההורים", הוא אמר. להערכתו, מבנה הקייטנות ישתנה בהתאם לתכנית החדשה של שר החינוך: "איך הרבה ברירה, לפחות למדריכים יהיה קצת חופש".

הקייטנה תעבור לאוגוסט. ארכיון (פרטי)

"ספק אם משרד החינוך ייערך נכון"

ראובן זאבי, שמנהל קייטנת נופש וספורט מזה 35 שנה בתל אביב, בירך על הצעד - אך אמר כי הוא בספק רב אם משרד החינוך ייערך נכון לנושא. "לי אין בעיה להמשיך לערוך את הקייטנה, ואם הם יהיו חייבים ללכת לאותן מסגרות נערוך את הקייטנה בחודש אוגוסט", אמר זאבי, שהדגיש כי הוא לא עורך את הקייטנה בשביל לעשות כסף 'על גבם' של הילדים. "אין מענה בישראל לחינוך המשלים והחופש הגדול ארוך מדי".

מהחברה למתנ"סים, שמפעילה קייטנות רבות בכל הארץ, נמסר כי הם תומכים בקיצור בחופש הגדול ושהם כבר מתחילים להיערך בהתאם לתכנית החדשה.

כך יקוצר החופש הגדול (חדשות 2, רויטרס)

"זינוק במחירי חופשות"

נראה שמי שמתכנן לטוס לחו"ל בקיץ יצטרך לחסוך יותר, למרות החיסכון בהוצאות על קייטנות. יו"ר התאחדות סוכני הנסיעות קובי קרני העריך כי בשל הצעד החדש, בחודש אוגוסט הקרוב חבילות הנופש והטיסות בארץ ולחו"ל יתייקרו משמעותית. "המחירים יעלו בחודש אחד לציבור הישראלי כי הכל יהיה עמוס - סוג הנסיעה ישתנה", אמר קרני לחדשות 2 Online. "התנועה תתכווץ לחודש אחד והמשמעות של זה היא עלייה במחירים וקשיים בתכנון, ואולי אנשים שייסעו לטיולים קצרים יותר".

לא ירוויחו מהמהלך. המלונות (רויטרס)

הוא ציין כי המהלך ישנה את אופי החופשות של הישראלים וכי ייתכן שבחגים יהיה עומס גדול יותר או שמא ישראלים רבים יפצלו טיסות לחו"ל לתקופות שונות במהלך השנה - ולאו דווקא בחופשים. "אני לא יכול להעריך כרגע בכסף - אבל נזק כלכלי בטוח יהיה", אמר.

מנגד, בהתאחדות המלונות העריכו כי לפחות בשנה הקרובה ההשפעה תהיה מזערית על המלונות בישראל שמארחים בחודשי הקיץ משפחות רבות עם ילדים. עם זאת, ייתכן שבשנים הבאות, כשהתכנית תכלול עוד שכבות רבות בבית הספר היסודי, ההשפעה תהיה גדולה הרבה יותר.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv