טרנד: השכרה קצרה תמורת כסף גדול

אם המשכנתא חונקת אתכם והחשבונות מכבידים, ודאי תתעניינו בפתרון יצירתי לבעיה: מאות ישראלים משכירים את הדירות שלהם לטווח קצר על מנת להרוויח תשואות גבוהות. הטרנד, שהחלו סטודנטים ברחבי העולם, מספק רווחים נאים למשכירים, אבל מקשה עוד יותר על הצעירים שמחפשים דירה להשכרה

לא תמיד מי שהגיע לדירה המיוחלת נשאר לגור בה. ברחבי הארץ מתפשט טרנד חדש של אנשים שמצאו דרך לעשות קופה: הם לוקחים את הדירה שהם שוכרים, משכירים אותה לבן אדם אחר לטווח קצר, גורפים אלפי שקלים ובינתיים גרים אצל המשפחה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הרעיון הוא להשכיר את הדירה למספר ימים בזמן שאת רוצה לנסוע לחו"ל או שאת צריכה את הכסף, וללכת להיות אצל המשפחה", אומרת מלי, שמשכירה את דירתה באופן הזה. מלי גרה בדירה ליד הים בתל אביב, אבל אחת לכמה שבועות היא יוצאת ממנה, משכירה אותה לתיירים בכמה מאות דולרים ללילה ועוברת לגור אם ההורים.

גם יהודית בן אבי עלתה על הפטנט. "החלטנו להשכיר את הדירה לתקופות קצרות מכיוון שאנחנו לא נמצאים כל השבוע בתל אביב וחשבנו שזו תהיה הכנסה יפה בנוסף להכנסה הקבועה שלנו", היא אומרת. אכן, הכדאיות הכלכלית היא אדירה. נהוג לגבות בין 30 דולר ללילה לדירה פשוטה ועד 400 דולר לדירת פאר. כשמשכירים דירה כמו זו של יהודית, בצפון תל אביב עם נוף לים, התשלום מגיע כמעט ל-9,000 שקלים לשבוע אחד בלבד.

"אלטרנטיבה להשקעה עבור בעלי נכסים"

בעולם מדובר בתופעה מוכרת. הסטודנטים התחילו את הטרנד כשפיצלו דירות והשכירו חדר אחד לטווח קצר כדי לעמוד בתשלומים, אבל יש גם מי שהופכים את זה לעסק ממש. ברחוב הירקון בתל אביב, על הים, נמצא בניין של חמש דירות שמושכרות כולן רק לטווח קצר. "התשובה הרבה הרבה יותר גבוהה מאשר אם נשכיר את הדירות לטווח ארוך לקהל הישראלי", אומר אליאב גואלי, שמשכיר את דירתו.

"זו מגמה שהתחילה בעולם ותופסת תאוצה בישראל לאורך השנתיים האחרונות בצורה מדהימה", אומר רועי שגב, סמנכ"ל אתר יד 2. "זו הפכה להיות אלטרנטיבה להשקעה עבור בעלי נכסים. התשואות הן במאות אחוזים גבוהות יותר מאשר תשואות על דירה להשכרה רגילה".

התיירים מרוויחים על ההיצע והמשכירים נהנים מרווח גדול. מי שמשלמים את המחיר את הצעירים המחפשים דירות להשכרה, וטרנדים מהסוג הזה בדיוק מרחיקים אותם מהיעד.