טרמינל 1 הורחב כדי לאפשר יותר טיסות זולות מנתב"ג

הסכם "השמיים הפתוחים" יוצא אל הפועל: בנתב"ג חנכו אולם חדש בטרמינל 1, שישמש את חברות המוזלות הטסות לישראל, בעקבות עלייה בביקושים מצידן, לאחר חתימת ההסכם. "מספר הטיסות צריך להיות בלתי מוגבל", אמר שר התחבורה ישראל כץ, שהציג את המחירים של החברות המוזלות

האולם החדש בנתב"ג, היום (חדשות 2)

בנמל התעופה בן גוריון חנכו היום (א') אולם משופץ ומורחב בטרמינל 1, במטרה לאפשר ליותר חברות זולות לטוס לישראל. ההרחבה מתבקשת בעקבות הסכם "השמיים הפתוחים" שנחתם בתחילת השנה, שיאפשר בסופו של דבר לכל חברה מבין 28 מדינות האיחוד האירופי שירצו לטוס לישראל לעשות כן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"היום בישראל נפתחו השמיים" אמר שר התחבורה ישראל כץ במהלך טקס חנוכת הטרמינל המורחב. "יישום הסכם שמיים פתוחים מתחיל כבר בחורף הזה. חלק מיישומו הוא הגדלה של הטיסות הזולות. מספר הטיסות צריך להיות בלתי מוגבל, ואני שמח שרשות שדות התעופה התכוננה והיא יכולה להגדיל משמעותית את הקיבולת של הטיסות הזולות בישראל".

השר לא הסתפק בחנוכת הטרמינל, אלא הביא עמו כרטיסי טיסה כדי להדגיש את הבדלי המחירים בין החברות השונות: "שוודיה לכיוון אחד - 59 אירו, טיסה לרומא 56 אירו, לונדון 109 אירו לכיוון אחד - זו מהפכה, זה אומר שהישראלים מבינים שהלואו קוסט עובד, והוא עובד לשני הכיוונים כשיגיעו עוד תיירים. זה צדק חברתי שבין השאר יוריד את יוקר המחיה ויפתח את כלכלת המדינה. אני מחכה לראות את עם ישראל מסתער על הכרטיסים".

כל הבקשות של החברות הזולות לטוס - אושרו

בשנים האחרונות חל גידול משמעותי בטיסות המוזלות לנתב"ג - מ-15 אלף נוסעים ב-2009, ליותר מ-250 אלף נוסעים השנה. בעונת החורף יופעלו 55 טיסות מוזלות בשבוע מנתב"ג, מספר שיעלה עוד לקראת פסח ועונת הקיץ הבאה. הטרמינל בהמשך יורחב עוד, כדי לאפשר לו לקלוט את כל הפעילות הפנים ארצית משדה דב שאמור להיסגר עד 2018.

"כל הבקשות של חברות הלואו קוסט לטוס לישראל אושרו, בעקבות החלטת הממשלה לאשר את הסכם שמיים פתוחים. לצורך יישום ההחלטה, היינו חייבים להפעיל אולם חדש לקליטת הפעילות הנוספת", אמר מנהל נתב"ג שמואל זכאי, שהסביר את התמריץ שיינתן לחברות הזולות לטוס לישראל: "האגרות בטרמינל 1 יהיו מחצית מהאגרות בטרמינל 3".

חתימת הסכם  "השמיים הפתוחים" הוביל למשבר חסר תקדים בין הממשלה לבין חברות התעופה הישראליות. בחודש אפריל שבתו כל שלוש החברות - אל-על, ארקיע וישראייר - במחאה על ההסכם, בטענה כי הן יעמדו מול תחרות לא הוגנת שעלולה להוביל להתמוטטותן. המשבר הסתיים בפשרה בין הממשלה לחברות התעופה, לפיו הסכם שמיים פתוחים ייכנס לתוקפו ובתמורה ממשלת ישראל תכסה את הוצאות הביטחון של החברות הישראליות.

טרמינל 1 היה שער הכניסה והיציאה המרכזי של ישראל עד נובמבר 2004, אז נפתח טרמינל 3. כיום הטרמינל משמש לטיסות הפנים לאילת, ולטיסות מוזלות לאירופה. הנוסעים עוברים בטרמינל את הליכי הבידוק לטיסה, ביטחון וביקורת גבולות - אז הם מוסעים לטרמינל 3 שם מתבצעת העלייה למטוס.