ההורים הופתעו לגלות: תחליף החלב המוכר הוחלף באחר

יש לא מעט מוצרים שאנחנו מתרגלים אליהם ואחר כך מתקשים להיפרד מהם, אבל כשמדובר בתחליפי חלב לתינוקות - ההרגל הופך ממש לתלות. יבואנית "סימילאק" החליפה לאחרונה את אחד המוצרים שלה וההורים הופתעו לגלות שהמוצר אליו התרגלו כבר לא על המדפים. והמוצר החדש? יקר הרבה יותר

בתחום מזון התינוקות ותחליפי חלב האם, כוחו של ההרגל מצד הפעוטות ומצד ההורים משחק את התפקיד המרכזי. התינוק מסתדר עם מוצר מסוים, ההורים מתרגלים ומתמידים, ולפעמים מגלים, כמו נטלי, שהמוצר פשוט נעלם בלי שום אזהרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הגדול בן 3 והקטן בן שנה וחצי. שניהם ניזונים מסימילאק צמחי בגלל בעיות נשימה ממוצר חלבי", סיפרה נטלי יפרח, אם ל-2 פעוטות. "בתקופה האחרונה נתקלנו בקשיים למצוא את המוצר, פניתי לחברת סימילאק ורק אחרי הפנייה גיליתי שהחברה החליפה את המוצר, את תרכובת המזון, וגם כן את המחיר", הוסיפה.

השינוי באריזת מזון התינוקות של חברת סימילאק בישר לנטלי גם שינוי במשוואת ההוצאות החודשיות, שגדלה בשיעור משמעותי. "גיליתי שממארז של 400 גרם ב-35 שקלים, המחיר עלה ל-48 שקלים - עלייה של 13 שקלים למארז. בשבוע אנחנו רוכשים בין 4 ל-5 מארזים, וזו עלייה די משמעותית", סיפרה נטלי.

גם אם הזינוק הזה במחיר בשיעור של 33 אחוזים מכעיס, הוא כשר לגמרי. יצרני מזון התינוקות אינם מחויבים להודיע על החלפת קו מוצרים, וכל עוד תחליפי חלב האם אינם מצויים ברשימת המוצרים שבפיקוח, הרי שגם המחיר אינו מוגבל בשום צורה. במזחן התוצאה לא רק ההורים מרימים גבה.

הרשות להגנת הצרכן: "מדובר בסחר לא הוגן"

"הספקיות, גם מטרנה וגם סימילאק, משלמות עשרות מיליוני שקלים מדי שנה לבתי החולים, כדי לספק בהם את התרכובות בידיעה שכמעט תמיד ההורה, מה שהוא קיבל בבתי החולים זה מה שהוא ימשיך לקנות על המדף", סיפר רונן רגב-כביר, המשנה למנכ"ל "אמון הציבור". "זה גם מעמיס עלינו הון עתק שאין סיבה שנשלם, וזה גם מונע תחרות ומונע משחקנים קטנים וזולים להיכנס לשוק ולהוריד את המחירים", הוסיף.

עו"ד תמר פינקוס, הממונה על הרשות להגנת הצרכן, הסבירה כי ישנו טעם לפגם בהחלפת המוצרים. "אני כמי שאחראית על סחר הוגן, רואה בזה סחר בלתי הוגן בעליל. זה שיוצרים קופסה חדשה, לעלות מחירים, בכל מיני תואנות - אין לזה הצדקה. אולי יש לזה הצדקה, אבל לא באחוז העלייה של המחיר".

חברת פרומדיקו המשווקת את סימילאק הודיעה כי: "החברה אינה קובעת את המחירים לצרכנים, אלא הם נקבעים על ידי הקמעונאים. לאחרונה השקנו את הדור החדש של "סימילאק איזומיל", לאחר שמחירו של המוצר לא עודכן במשך למעלה משבע שנים, שבהם עלו מחירי הגלם והתשומות ביותר מ-40 אחוזים".