לא צריך טלוויזיה בשביל לגבות מכם אגרה

רבות דובר על מנגנון הגבייה הקשוח של אגרת רשות השידור - מנגנון שהופך בחלק מהמקרים לקשוח ואגרסיבי מדי. מתברר שלפעמים הוא גם גובל באבסורד: איך קורה שגם אלו שאין להם מקלט טלוויזיה או שהמסך שברשותם לא משמש אותם לצפייה נדרשים לשלם אפילו סכומים של אלפי שקלים לשנה?

צביקה בן משה מתוסכל. לפני חצי שנה רשות השידור עיקלה לו את החשבונות בעקבות חוב של כמה אלפי שקלים. החוב הוא על המכשירים הנמצאים בחנותו - מסכים של מצלמות אבטחה במעגל סגור. אז על מה הוא משלם בעצם? גם לצביקה לא ברור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הם רוצים לגבות אגרה על שימוש בטלוויזיה במעגל סגור, או על מסכים שמקרינים פרסומות", סיפר. לבן משה יש חנות לציוד אבטחה בירושלים - קודנים, גלאי תנועה, מצלמות - וכן, גם מסכים יש שם. אבל גם אם תתאמצו הרבה, לא תמצאו בהם את תכניות הערוץ הראשון. "מנסים לגבות תשלום על שירות שלא ניתן - זו ממש גניבה לאור יום, ובחסות החוק", אמר עורך דינו של בן משה, שמוליק עוזרי.

סיפורים כמו של צביקה יש לא מעט. זה קרה גם לישראל, צעיר חרדי, גם הוא מירושלים. ידה הארוכה של רשות השידור הגיעה גם אליו, למרות שטלוויזיה אין לו בכלל.

"התקשרו אלי לטלפון ושאלו אותי מה קורה עם הסדר התשלום", סיפר ישראל הלר. "אמרתי להם שאין לי שום דבר. נתפסתם על בן אדם חרדי שאין לו שום דבר, לא טלוויזיה ולא כלום".

בתחילת החודש רשם האזרח הקטן ניצחון קטן אבל היסטורי על אגרת רשות השידור. אם אין לכם ממיר לקליטת שידורים, קבע בית המשפט, אי אפשר יהיה לחייב אתכם לשלם אגרה. אבל בינתיים באגף הגבייה של רשות השידור, העסקים כנראה נמשכים כרגיל.

מרשות השידור נמסר בתגובה: "חלקן של הפניות הינן דרישות תשלום, וחלקן תזכורות על חובת ההודעה והתשלום המיועדות לאזרחים אשר מחזיקים במקלט טלוויזיה ואינם משלמים אגרה כחוק. אגף הגבייה של רשות השידור שלח בשבועות האחרונים מאות אלפי פניות בעלות תכנים שונים הפונות למגוון רחב של אוכלוסיות. נבדוק את המקרים שהובאו בכתבה".