השאלה היומית: כמה עולה סוכה?

במקרה הזה, הגודל כן קובע - את המחיר. וגם סוג הבד שבחרתם. איך קונים סוכה וכמה זה עולה - כל התשובות לשאלות שצריכות להעסיק אתכם ב-3 הימים הקרובים, אם עוד לא נערכתם

יום כיפור נגמר, וחג סוכות עומד בפתח. בערים רבות נפתחו ירידים ודוכנים לממכר סוכות, סכך, מוטות וכל הציוד הנלווה. כמה עולה סוכה להכנה מהירה, אילו סוגים מציעים בשוק וכמה עולים ארבעת המינים? ניסינו לעשות קצת סדר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

איך ומה לקנות?

ראשית, חשוב לדעת כמה אנשים תארחו - מבנה הסוכה שתרכשו יקבע את תכולת הסוכה. סוכה במידות של שני מטרים רוחב ושני מטרים אורך תכיל ארבעה אנשים ושולחן, למשל. סוכות גדולות יותר - 2*3, 3*3 - יכילו 6-8 אנשים, אך גם יעלו יותר בשל אורך המוטות וגודל הבד.

שוק הסוכות התקדם מאוד בשנים האחרונות, וכיום ניתן לרכוש סוכה המתאימה למידותיכם מבלי לקום מהכיסא. כל החברות הגדולות, כגון "סוכות נחלים", "סוכות ישראל" ו"סוכות ירושלים", הקימו אתרי אינטרנט מפורטים, שמאפשרים להרכיב סוכה, לקבל הצעת מחיר ואף משלוח.

אבל לא חייבים לקנות סוכה מיד ראשונה. ישראלים רבים מוכרים באתרים לפריטים משומשים את הסוכות הישנות שלהם. סוכות משומשות, מכל הסוגים ומכל החברות המרכזיות, ניתן לרכוש תמורת מאות שקלים בלבד - בהתאם לגודל הסוכה ואיכות הציוד הנמכר.

כמה זה עולה?

מחיר הסוכה תלוי לא רק בגודלה, אלא גם במפרט הטכני שלה. מחירה של מסגרת סטנדרטית לסוכה עומד על 500-1,000 שקלים, בהתאם לגודלה, אך מסגרות מחוזקות יעלו את מחיר הסוכה במאות שקלים.

הסוכות מגיעות במגוון בדים - כותנה או סינטטי, חלק או מאויר - שעלותם נעה בין 300 ל-800 שקלים, בהתאם לגודל ולדרישות האיכות. הסכך לסוכה מגיע במספר סוגים - סכך במבוק דק, סכך רפיה (במבוק עבה) וסכך קני סוף - "קיינעס", הנחשב למהודר ביותר. מחירי הסככים נעים בין 150-300 עבור סוכה קטנה, ו-500-1000 שקלים לסוכות גדולות.

בנוגע לסכך, חשוב לוודא שהקנים לא צפופים מדי, מכיוון שההלכה מחייבת את הלנים בסוכה לראות את כוכבי השמיים מבעד לסכך. כמו כן, חשוב להדגיש כי ישנו הבדל במחיר בין סכך קבע, שנועד להחזיק שנים רבות, לבין סכך זמני שניתן להשיג בזול.

כאשר מסכמים את כל מרכיבי הסוכה, בתחשיב הזול ביותר ניתן להגיע לכאלף שקלים עבור סוכה קטנה ופשוטה, ללא חיזוקים או עיטורים נוספים, וללא הובלה. חלק מהחברות שמוכרות סוכות מציעות מבצעים, שמוזילים במעט את עלות הסוכה. 

מה לגבי המחירים של ארבעת המינים?

היום נפתח יריד ארבעת המינים בשכונת מאה שערים בירושלים, יריד הנחשב לבעל הסחורה הטובה והמהודרת ביותר - אבל מה לגבי המחירים. "המחירים כאן נעים בין 200 ל-150 שקלים", סיפר אחד המוכרים על עלויות ארבעת המינים ביריד. לדבריו ביום הראשון המחירים ביריד גבוהים יותר והולכים ויורדים ככל שהימים עוברים.

מוכר אחר מספר כי מחירו של אתרוג נע בין 100 עד 450 שקלים. לדבריו, בשנה שעברה נמכר גם אתרוג ב-700 שקלים והכל עובד לפי הביקוש.