מי יבריא את קופת חולים מאוחדת?

קופת חולים מאוחדת מתנהלת תחת גירעון של מאות מיליוני שקלים, עם הרבה מקום לשיפור. דוח מבקר המדינה חשף בעבר התנהלות בעייתית ועדויות לשחיתות, אבל רבים מהאנשים שהיו אחראים לארגון הזה אז - לא הוחלפו עד היום

במשרד מבקר המדינה אומרים שזהו אחד הדוחות החמורים שפורסמו: דוח על קופת החולים שאת עיקרו תופסת קופת חולים "מאוחדת". ב-2010 נחשפו בקופת החולים "מאוחדת", שחיטויות בכספי ציבור בעשרות מיליוני שקלים, ומחדלי בקרה חמורים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאז התחלפו כבר שלושה מנכ"לים, אבל נראה שב"מאוחדת", עדיין יש סימנים להתנלות בעייתית. אחד מכוכבי דוח מבקר המדינה היה הממונה על התקציבים של הקופה, מנהל אגף הכספים דאז - גיל חיימוביץ'.

אחרי הדוח דרשו במשרד הבריאות שחיימוביץ' יורחק מתפקידים הקשורים לניהול כספים. "על הדירקטוריון לכל הפחות להוציא מאחריותו את התפקידים החשבוניים, לרבות אחריות לתשלום חשבונות ובקרתם", נכתב בדוח.

לאחרונה מונה אותו גיל חיימוביץ' כאחראי על חברות בת של הקופה. רשת מרפאות השיניים, רפואת הספורט והרפואה המשלימה, שמגלגלות עשרות מיליוני שקלים בשנה.

כבר ב-2011 ניסו למנותו לתפקיד בכיר דומה - הממונה על המוסדות בקופה, אבל הדירקטוריון חזר בו לאחר התערבות משרד הבריאות.

"סמנכ"לית משאבי אנוש יצאה לחופשת לידה, אז ביקשו ממני שאחליף אותה כשהיא לא נמצאת כדי לעזור במה שקורה שם", כך מספר גיל חיימוביץ' בשיחה שניהל עם חדשות 2.

הגירעון של "מאוחדת" עומד כיום על כרבע מיליארד שקלים. בכיר לשעבר בקופה אומר כי קיים בזבוז רב במצבת כוח האדם של "מאוחדת" בדמות מאות תקנים מיותרים ומנגנון מנופח.

הבעיה היא גם בדירקטוריות עצמו

"דירקטוריות קופות החולים הוא הגוף שאחראי על קופות החולים ועל הפיקוח של קופות החולים ואם ישנה התנהלות לא תקינה בקופה, הגוף שצריך להתריע ולטפל בזה הוא הדירקטוריון", אומר ד"ר אודי פרישמן מומחה למדיניות בריאות.

אבל במקרה הזה גם על דירקטוריון מאוחדת, נמתחה לא מעט ביקורת. צריך להדגיש שרובם המוחלט של החברים בו לא התחלפו מאז תקופת הדוח החמור של המבקר.

לא ברור אם זאב וורמברנד המנכ"ל הטרי, יצליח להבריא את הקופה - משימה לא פשוטה לכל הדעות. אבל נדמה שעד שהדרישה הציבורית הבסיסית ממאוחדת, מנהל יעיל ותקין, תתמלא. יעבור עוד זמן רב.