מסתמן: פיקוח על מחירי גבינה 5%

משרד החקלאות ממליץ להכניס את הגבינה הלבנה 5% ושמנת מתוקה 38% לרשימת המוצרים שמחירם נמצא תחת פיקוח. המשמעות: ירידה משמעותית במחירי שניים מהמוצרים הפופולאריים במקרר החלב הקרוב לביתכם

בקרוב ירדו המחירים? (חדשות 2)

המפקח על המחירים במשרד החקלאות אורי צוק-בר ממליץ להכניס לפיקוח את מחירי שניים ממוצרי החלב הפופלאריים ביותר בישראל - גבינה לבנה 5% ושמנת מתוקה 38%. המהלך, כך מעריכים במשרד החקלאות, יוביל להפחתה ניכרת במחירי המוצרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההמלצות גובשו לאחר ביצוע בדיקת רווחיות של תשלובת החלב של "תנובה" שערך משרד החקלאות באמצעות רואה חשבון חיצוני ולאחר קבלת נתונים נוספים מהמחלבות. במשרד מציינים עוד כי ההחלטה להכניס את המוצרים לרשימת המוצרים לפיקוח כפופה לשימוע ציבורי שבמסגרתו יוזמן כלל הציבור להביע את עמדתו בנוגע להמלצות החדשות.

על פי הבדיקה שערך המשרד, נמצא כי הגבינה הלבנה והשמנת המתוקה הן חלק משוק ריכוזי ביותר. בשוק הגבינות הלבנות, נתח השוק של תנובה הינו כמחצית, בשוק השמנת המתוקה נתח השוק של תנובה הינו כ-70%. עוד נמצא כי במוצרים "גבינה לבנה 5% ו"שמנת מתוקה 38%" קיימת רווחיות חריגה.

"משק תחרותי הוא משק בריא ומשרד החקלאות פועל להבטחת זמינות מזון טרי ובמחיר סביר, לצד סטנדרטי תברואה גבוהים ביותר. לצד חיזוק התיישבות", הצהיר שר החקלאות יאיר שמיר. "משרד החקלאות ימשיך לפעול להפחתת יוקר המחייה במשק באמצעות הגברת התחרות. בכל מוצר משמעותי בו אין תחרות מספקת, המשרד יפעל על מנת להבטיח רמת מחירים הגיונית לציבור הרחב".

כזכור, מחיריהם המאמירים של מוצרי החלב הבסיסיים הביאו בשנים האחרונות לא מעט ישראלים להקים קול זעקה. המקרה הזכור ביותר הוא כמובן "מחאת הקוטג'", שהחלה בקבוצת פייסבוק שבה היו עשרות אלפי חברים, ואחר כך הפכה לחלק בלתי נפרד מהמחאה החברתית של קיץ 2011.