האם להאמין לאבחנות של הנטורופת?

לא מעט אנשים פונים לנטורופתים, אנשי הרפואה הטבעית, כדי לקבל טיפול תרופתי אלטרנטיבי. אחת השיטות הנפוצות לעשות זאת היא להגיע לנטורופתים שיושבים פעמים רבות בתוך חנויות הטבע – אך בדיקת "תכנית חיסכון" מגלה שההמלצות הללו יקרות במיוחד ולעיתים גם לא אמינות

בשנים האחרונות הפכה הנטורופתיה, הרפואה הטבעית, לשכיחה למדי. בלא מעט חנויות טבע תוכלו לקבל ייעוץ נטורופאתי חינם, שבסופו ימצאו עצמם חלק מהלקוחות נפרדים מסכומי כסף לא קטנים עבור תוספי מזון ומוצרים אחרים שאותה החנות מציעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ניסינו לבדוק עד כמה אפשר לסמוך על הייעוץ הזה. לפי הבחנה של נטורופתית שנבדקה, למטופלת היה מחסור ב-"פריטין", שזה בעצם מאגרי הברזל בגוף, ולדבריה לא ניתן להשלים את המחסור באמצעות מזון. לכן, כך אמרה, צריך לרכוש תוספי מזון שמחירם עומד על כ-300 שקלים.

אבל שימו לב: בבדיקת דם שערכנו ימים ספורים לאחר הייעוץ של אותה נטורופתית, נמצא שה-"פריטין" דווקא היה בערכים נורמאליים. אמנם קצת נמוך, אבל עדיין בטווח התקין.

מה שכן היה נמוך הוא הברזל עצמו, וכדי לטפל בבעיה, רשם רופא המשפחה טבליות ברזל, שעולות 15 שקלים בלבד. אחרי שבועיים של שימוש בכדורי הברזל, חזרנו לבדיקת דם שנייה, ומהתוצאות ניתן לראות כי הברזל עלה לרמה תקינה.

בבדיקות הדם התגלו ערכים נורמליים. אילוסט (רויטרס)

"בישראל אין הסדרה של מקצועות הרפואה האלטרנטיבית"

במקביל פנינו לייעוץ של נטורופת בחנות טבע אחרת. בניגוד לנטורופתית הראשונה, הוא הודה שאפשר להעלות את רמת ה-"פריטין" בגוף גם בלי לשלם מאות שקלים בתוספי מזון.

הנטורופת השלישי אליו הלכנו נתן הבחנה שונה מהשניים שקדמו לו. מחסור בברזל ו-"פריטין" לא היה אחד מהם. אך למרות שהיה מדובר בייעוץ בלבד, הנטורופת רצה לגבות 250 שקלים על האבחון, למרות שבאתר האינטרנט של החנות היה כתוב בפירוש שהייעוץ הנטורופאתי ניתן חינם.

"בניגוד לרוב מדינות המערב, בישראל אין הסדרה של מקצועות הרפואה האלטרנטיבית, מה שיוצר מצב מאוד בעייתי", הסביר עו"ד עדי ניב יגודה, מומחה למשפט רפואי. "היום כל אחד יכול להכריז על עצמו כמטפל, להדפיס כרטיסי ביקור, לפתוח קליניקה פרטית ולהתחיל לטפל באנשים. זה מצב מסוכן שמצריך הסדרה ופיקוח מידיים", אמר.

צריך לציין כי יש גם לא מעט מטופלים שמעידים על תמונת מצב אחרת, כמו על טיפולים טבעיים שהצליחו לעשות את מה שלא הצליחה לעשות הרפואה הקונבנציונלית. אבל מהבדיקה שלנו עולה כי אולי כדאי לפנות לייעוץ רפואי ביותר מכיוון אחד לפני שמחליטים על טיפול, כדי להבטיח שעשיתם את הבחירה הנכונה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "המקצוע לא מוסדר בחוק ואין עליו שום פיקוח. אם מישהו מחליט לעסוק בו בכל זאת או להשתמש בשירותים האלו, זה על דעת עצמו ואחריותו".