בעלי סופרים בתל אביב: "העירייה מנצלת אותנו בשביל לעשות קופה"

ביום שאחרי פסיקת העליון, שלפיה על עיריית ת"א לאכוף סגירת מרכולים בשבת, מאשימים בעלי רשתות שיווק בעיר: "העירייה מחליטה מתי לתת דוחות ומתי לא, היא עושה מזה בוכטות של כסף וזה קרה מתחת לעיניים של כולם". אחד מהם הדגיש: "זה לא ימוטט אותנו כי יש הרבה מאוד הוצאות בשבת"

"זה לא ימוטט אותנו, אנחנו מוציאים מאות אלפי שקלים על דוחות בשנה" - כך אומרים הבוקר (ד') בעלי רשתות שיווק שפועלות בשבת בתל אביב. הם טוענים כי במשך שנים עיריית תל אביב מנצלת את המצב הקיים, כדי לסחוט עוד ועוד כספים באמצעות דוחות. אתמול, בית המשפט העליון פסק כי על העירייה לאכוף סגירת סופרמרקטים ומרכולים בעיר ביום שבת, מה שעורר את זעמם של התושבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה לא ימוטט אותנו כי יש הרבה מאוד הוצאות בשבת - מוניות לעובדים, תשלום גבוה יותר לשעה ובכלל הדוחות הלא נגמרים", סיפר לחדשות 2 באינטרנט יהודה גואטה, הבעלים של רשת "סופר באבא", שלה סניפים רבים בעיר. "כל יום שישי ושבת כל סניף שלי מקבל דוחות - אני משלם לעירייה כחצי מיליון שקל בשנה על זה".

גואטה אמר שיחכה להחלטה של עיריית תל אביב: "אני לא יודע אם אני באמת מרוויח כל כך הרבה בשבת, אבל אם מקומות אחרים פתוחים, אני לא יכול להרשות לעצמי להיות סגור, אני אעשה את מה שיחליטו".

ייסגרו בשבת? טיב טעם (חדשות 2)

"מי יכול נגד העירייה?"

לדברי בעל רשת אחרת, שנים שהעסקים בעיר סובלים מחוסר וודאות. "העירייה מחליטה מתי לתת דוחות ומתי לא לתת דוחות. בטווח הארוך, אם אני אסגור את החנויות אני לא אפסיד הרבה כי האזרחים ישנו את הרגלי הצריכה שלהם, כמו שהיה לפני 30 שנה", ציין הבוקר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט ליאור קמחזי, הבעלים של רשת חנויות הנוחות "סיטי מרקט", שלה שלושה סניפים בעיר.

"אני שנים מתלונן על זה, העירייה עושה את זה בשביל לגרוף קופה, היא עושה מזה בוכטות של כסף וזה קרה מתחת לעיניים של כולם, אבל מישהו יכול נגד העירייה?", הוא סיכם.

בינתיים, סניפי רשת AM:PM בעיר פועלים ללא הפסקה. "עד הודעה חדשה אנחנו עובדים כרגיל - ופתוחים גם בשבת", אמר לנו הבוקר נציג שירות הלקוחות הטלפוני של הרשת. "בכל מקרה שלא יהיה, המשלוחים יימשכו גם בשבת".

מנכ"ל טיב טעם, עדי כהן, אמר היום לגלובס: "אנחנו עדיין לומדים את פסק הדין. הכדור נמצא לפתחה של עיריית תל אביב. העירייה צריכה לקבוע מדיניות ואני בטוח שהיא תקבע מדיניות שתשמור על כלל האינטרסים של תושבי העיר".

"בינתיים הכל כרגיל". סניף AM:PM (גוגל סטריט ויו)

התושבים זועמים על ההחלטה

התושבים בתל אביב זועמים על הפסיקה וטוענים כי מדובר בחלק מהאופי של העיר, אך בעלי בעלי המרכולים הקטנים מתעקשים: "הפכו אותנו לעבדים".

"אני חושב שבג"ץ שם את האצבע על מלחמה מאוד כאובה", אמר חבר הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ), שמתמודד על ראשות העיר. "יש כיום אפליה, ויש חנויות שאסור להן לפתוח בשבת ויש מקומות שמצפצפים על החוק - והעירייה מעלימה עין. זה לא חוק - זה צחוק", אמר הורוביץ שניצב באופן חלקי לצידה של הפסיקה הנוכחית.

העירייה הרוויחה מיליונים. חולדאי (חדשות 2)

בעלי העסקים הקטנים, שהגישו את הערעור, מברכים על החלטת בית המשפט. "העסקים הקטנים לא צריכים להיות עבדים, החנויות הקטנות נרמסות", אמר יעקב ברנר, בעל מכולת מתל אביב. "הם עשו אותנו לבליינים הגדולים. העירייה הרי עשתה מפתיחת המכולות בשבת פתח להכנסות, וכעת באים אלינו בטענות שאנחנו פותחים את החנויות בשבת".