הקרב על הוועד: מקדונלד'ס נגד ההסתדרות

ההנהלה הזמינה את נציגי ההסתדרות לפגישה, על מנת לבדוק אם יש בידיהם מספיק חתימות על מנת להקים ועד יציג. אך תוך זמן קצר הצדדים חזרו להטיח האשמות זה בזה: במקדונלד'ס מסרו כי ההודעות על תחילת משא ומתן להסכם קיבוצי אינם אמת, ובוועד מסרו כי ההנהלה "מערימה כל קושי אפשרי ופוגעת בהתארגנות בניגוד לחוק"

הקמת ועד העובדים נתקלת בקשיים (רויטרס)

חילופי האשמות בין מקדונלד'ס, להסתדרות ולוועד היציג המוקם בימים אלה בחברת המזון המהיר: ההסתדרות הפיצה הודעה לעובדי הרשת על תחילת משא ומתן על הסכם קיבוצי, אך הנהלת מקדונלד'ס טוענת כי "ההודעות לא נכונות בעליל", וכי העובדים עוד לא הוכרו כארגון יציג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהנהלת מקדונלד'ס אומרים כי הזמינו את נציגי ההסתדרות לפגישה עם סמנכ"לית משאבי אנוש, על מנת לבדוק אם נאספו מספיק חתימות על מנת שיוקם ועד העובדים. ההנהלה ציינה כי אם בפגישה ביום שני יוצגו בפניהם טפסי ההצטרפות לוועד, הם יוכרו כארגון המייצג את 5,000 עובדי החברה. "הזמנה זו הייתה אמורה להיות מחווה של רצון טוב, לאחר שעד היום ביקשה הרשת לקבל את החתימות פיזית, לפני ארגון הפגישה", הסבירו בהנהלת מקדונלד'ס.

במקדונלד'ס חשו כי ההסתדרות כבר הכריזה על "הצלחתה" והחלה לחתור להסכם קיבוצי, ועל כן הוציאה הנהלת מקדונלד'ס מסרון לעובדיה, בו נכתב: "המסרון שקיבלתם שכביכול מתחיל משא ומתן להסכם קיבוצי בין הארגון לבין מקדונלד'ס הוא מסרון שלא נכון בעליל. יחד עם זאת, אנחנו חוזרים ומדגישים שאתם רשאים לפעול בעניין זה באופן חופשי לפי ראות עיניכם, ואין להנהלת מקדונלדס כוונה למנוע התארגנות עובדים".

"ההנהלה מערימה כל קושי אפשרי"

ועד עובדי מקדונלד'ס והסתדרות הנוער העובד והלומד הגיבו להאשמות מקדונלד'ס. "זכות ההתאגדות הינה זכות בסיסית וקבועה בחוק", אמרו. "מדובר אף בזכות ערכית המגיעה לכל עובד בישראל ובפרט לבני נוער וצעירים אשר הינם קבוצה מוחלשת בתוך שוק עבודה פרוץ ונצלני. התאגדות חברינו הצעירים היא צעד אמיץ מול הנהלה בכירה שבחרה עד כה להתנהל בציניות וזלזול, תוך הערמת כל קושי אפשרי ופגיעה בהתארגנות בניגוד לחוק מתחת לפני השטח ובאופן גלוי. הפגיעה בהתארגנות שודרה קבל עם ועדה מעל מסכי הטלוויזיה ובאתרי החדשות".

כמו כן הוסיף הועד, שטען בימים האחרונים כי ההנהלה מנסה להערים קשיים על התאגדותם כי הם "מברכים את הנהלת מקדונלד'ס על ההחלטה להיפגש עם הוועד והארגון היציג. אנו תקווה כי פגישה זו תהווה צעד ראשון והכרחי לבניית אמון בדרך לחתימה על הסכם קיבוצי. אנו רוצים להאמין כי הצעת הפגישה הינה בתום לב ותסיים את פרק הדיבור בשני קולות אך ערוכים במידה והפגיעה בהתארגנות תימשך".

בתחילת היום בירכו בוועד עובדי מקדונלד'ס על הנכונות לפגישה עם הוועד היציג, ואף הודיעו על ביטול שתי הפגנות העובדים שהיו אמורות להיערך במהלך היום. "לאחר תשעה ימים של בקשות חוזרות ונשנות מצידנו החליטה הנהלת מקדונלד'ס הבכירה להתעשת ולקבוע פגישה", אמרו בוועד. "אנו מקווים שהנהלת מקדונלד'ס מגיעה גם כן בתום לב. אנו רוצים להאמין כי פרק הדיבור בשני קולות נמצא מאחורינו". ככל הנראה, הדיבור בשני קולות - והמחלוקות בין הצדדים - יימשך.