זעם וביקורת על עליית המע"מ והדלק: "הממשלה מנותקת מהמציאות"

קונים שהגיעו הבוקר לסופרים ולמרכולים נאלצו להתמודד עם ההתייקרות של כל המוצרים ומתחו ביקורת על התנהלות הממשלה: "משפחות עם ילדים לא יכולות לעמוד בגזירות האלה". גם נהגים שהגיעו לתדלק תקפו: "צריכה להיות פה מחאה כמו בארצות ערב"

גל ההתייקרויות ממשיך להכביד על חייהם של אזרחי ישראל שכורעים תחת נטל הגזירות. בנוסף לעליית המע"מ באחוז אחד, גם מחיר הדלק עלה בלילה ועורר את זעמם של ישראלים רבים. "זאת ממשלה רעה, ממשלה מנותקת", אמרו קונים שהגיעו הבוקר למרכולים ונהגים שנכנסו לתחנות הדלק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עשרות נהגים שהגיעו לתחנות הדלק ברחבי הארץ נראו בעיקר מיואשים נוכח העלייה שהגיעה לאחר חודשיים של ירידות במחירי הבנזין. "שטייניץ וביבי אמרו לפני שנתיים שהכל גן עדן פה, אז האמת שזה גיהינום. צריכה להיות פה מחאה כמו בארצות הערב, כמו בטורקיה", אמר אחד מהם.

מחיר ליטר 95 אוקטן עולה ב-26 אגורות ועומד על 7.52 שקלים בתדלוק עצמי. הסיבה לעליית הדלק היא מהלכי בנק ישראל, שהביאו לעצירת הייסוף של השקל מול הדולר, מה שמייקר את קניית הדלקים על ידי המדינה. את האזרחים נראה שהמהלכים האחרונים לא מרשימים. "משפחה ממוצעת לא מסוגלת לעמוד בכל ההוצאות האלה", אמרו.

רמי לוי הצהיר: "נספוג חלק מעליות המחירים"

גם הקונים שהגיעו הבוקר לסניף רמי לוי בירושלים נאלצו להתמודד עם השינוי במחירי המוצרים. בחנות הירושלמית תלו עוד בתחילת השבוע שעבר הודעות לגבי השינוי הצפוי על מנת לעדכן את הלקוחות במחירים החדשים. "נספוג את חלק מעליות המחירים במוצרי היסוד, בביצים ובחלב", הבטיח בעל הרשת עצמו. "נעשה את המקסימום כדי שהלקוחות לא ירגישו את העלייה".

לוי לא חסך ביקורת ממהלכי הממשלה וטען כי "העלייה במע"מ תביא לחוסר בצמיחה ולפגיעה משמעותית בעיקר בעסקים הקטנים". הוא הדגיש כי על קברניטי המדינה למצוא פתרונות אחרים לסגירת הגירעון העצום שנוצר בתקציב המדינה.

"נספוג חלק מעליות המחירים", לוי (רויטרס)

"מי שבחר בלפיד שיסבול", אמרה אחת הקונות שהגיעה הבוקר לסניף. "משפחות מרובות ילדים לא יכולות לעמוד בגזירות האלה, הכל עלה".

"אנחנו בתור אזרחים שמשלמים מסים כמו שצריך מרגישים את זה בכל התחומים", הדגיש אדם נוסף שהגיע לעשות קניות. "אני מרגיש את זה בכיס במיוחד בתור עצמאי".

בתגובה לעליית המע"מ, נערכו אמש הפגנות מחאה במספר מוקדים תחת הכותרת "העם נגד המע"מ". בכיכר הבימה בתל אביב קראו כ-400 מפגינים קריאות נגד הגזירות הכלכליות החדשות והניפו שלטים בגנות ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר לפיד. הפגנות נוספות, קטנות יותר, נערכו בחיפה, בירושלים, ומול מעונו הפרטי של ראש הממשלה בקיסריה.