היכן הכי זול לתדלק בישראל?

מחיר הדלק רשם החודש שיא שלילי של קצת יותר משישה שקלים לליטר. המחיר הנמוך לא פוגע, למרבה השמחה, בתחרות בין תחנות הדלק – וחלקן מורידות את המחירים עוד יותר כדי למשוך נהגים. ועדיין, אם מסתכלים על אירופה, גם כאן יש לנו עוד לאן לשאוף. הרשימה המעודכנת של תחנות הדלק הזולות בישראל

שנת 2015 נפתחה עם בשורה לבעלי המכוניות בישראל: מחיר הדלק ירד עוד - יותר מ- 9% ונעצר על 6.27 שקלים לליטר בנזין 95- המחיר הנמוך ביותר בחמש השנים האחרונות. הסיבה: מחירי הנפט הצונחים בעולם. במדינה שבה ההוצאה השנתית לדלק של מכונית משפחתית היא כ- 11,000 שקלים - מדובר בהקלה על הכיס שלנו. אבל שימו לב: לפניכם מספר תחנות הדלק שבמסגרת התחרות על הכיס שלנו גובות, מחירים נמוכים עוד הרבה יותר:

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתחנת תפוז בשדרות, תמצאו את המחיר הנמוך בארץ נכון להיום. מחירו של ליטר בנזין 95, בשירות העצמי, תשלום באשראי - 5.86 שקלים. 41 אגורות פחות ממחיר הסף. ובחיפה, תמצאו את שתי התחנות הזולות הבאות בתור. בתחנת סונול "הטכני", המחיר הוא 5.88 ₪. בתחנת דיזול "חלוצי התעשייה", מחירו של ליטר בנזין 5.90 שקלים. וביישוב אעבלין בצפון המדינה, המחיר לליטר עולה 5.94 שקלים בתחנה של דלק.

דוד סטון, מנהל פיתוח עסקי "פולטאנק" טוען כי "חברות הדלק הקטנות מעדיפות להוזיל את המחיר לצרכן על מנת למשוך כמה שיותר לקוחות ולהרוויח פחות ממחיר הדלק עצמו".

מחיר הדלק גבוה יחסית לעולם

אז מחירי הדלק יורדים - אבל עדיין, נראה שיש עוד לאן להגיע. באירופה למשל, מחירי הבנזין בתחנות בצניחה חופשית. בבריטניה המחיר כיום פחות מפאונד אחד לליטר בנזין, משהו כמו 5.80 שקלים. בגרמניה וצרפת המחיר הממוצע נע 5.60 שקלים. בארה"ב, שיאנית העולם בתחבורה ברכב פרטי, המחיר הוא 2.6 שקלים בלבד לליטר (2.5 דולר לגלון).

האם כאן בישראל עוד נאמרה המילה האחרונה או שהדלק יישאר במחירו הנוכחי? ליאור שמואלי, יועץ כלכלי למכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה אומר כי לדעתו בטווח הקצר מחיר הדלק עוד עשוי לרדת מעט. "מה שקורה בישראל קורה גם במדינות אחרות בעולם, גם שם יש מס שדומה למס הבלו ואת מס הערך המוסף". מסביר שמואלי, "בגלל רמת המיסוי הגבוהה יחסית בישראל תנודת המחירים כלפי מטה היא יותר מתונה ממקומות אחרים".

ובינתיים, עד שההערכה הזאת תתממש - מתברר שיש עוד מה לעשות בכדי להוזיל את מחיר התדלוק "תשלום במזומן הוא בדרך כלל זול ממחיר באשראי, מבהיר סטון "זה יכול להגיע עד ל- 10 אגורות הפרש לליטר". ואפשר גם ללטוש עיניים על שוק הנפט העולמי ולקוות שמחירו של הזהב השחור ימשיך לרדת.