רפורמה בענף הרכב: צפי להוזלת מחירים של 20%

במסגרת הרפורמה שיזם שר התחבורה צפוייה הוזלה במחירי הרכבים החדשים, ובחלקי החילוף בעשרות אחוזים. גם הפיקוח על המוסכים יוגבר כדי למנוע הונאות ויתווסף "מוסך מומחה" חדש שיטפל בכל כלי הרכב. נתניהו: "מחוייבים להוריד את יוקר המחייה"

מהפכה במחירי הרכב? (AP)

אחרי שאישרה בשבוע שעבר את רפורמת "השמיים הפתוחים", ממשיכה הממשלה בניסיון להיאבק ביוקר המחייה. הצעתו של שר התחבורה ישראל כץ להגברת התחרותיות בענף הרכב אושרה היום פה אחד בממשלה. מטרת המהלך היא לערוך רפורמה במסגרתה יוזלו מחירי הרכבים החדשים, חלקי החילוף ואף הטיפול במוסכים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני משוכנע כי יישום הרפורמה תוזיל את מחירי הרכב החדש לצרכן בכ-20% לפחות ואת חלקי החילוף בעשרות אחוזים", אמר השר כץ. לדבריו, הרפורמה תאפשר לכל אזרח ליהנות ממגוון רחב יותר של כלי רכב.

גם ראש הממשלה נתניהו התייחס בפתח הישיבה למהלך ואמר: "אנחנו מחוייבים להוריד את יוקר המחייה בישראל. אני קורא לכל השרים להמשיך ולהביא רפורמות שמגדילות את התחרות, משפרות את השירות, מגדילות את היעילות ועוזרות להוריד את המחירים למוצרים ולשירותים שניתנים לאזרחים".

חברות הליסינג ימכרו כלי רכב

עוד רפורמה של השר ישראל כץ (פייסבוק)
ממשרד התחבורה נמסר כי "הצעת ההחלטה שאושרה בממשלה מסדירה לראשונה את כל תחומי הרכב ופותחת לתחרות את ענפי הרכב השונים ובכללם יבוא רכב, מכירת רכב חדש ומשומש, ליסינג והשכרה, טיפול במוסכים, חלקי חילוף, ביטוח ושמאות".

בתחום יבוא כלי הרכב כוללת ההצעה סמכות לשר התחבורה להביא גם שיקולי תחרות בעת מתן רישיון ליבוא רכב. כמו כן אומרים במשרד התחבורה כי הרפורמה מעודדת יבוא מקביל של כלי רכב, כשהיא מסירה חסמים שהקשו עד כה על יזמים שביקשו להיכנס לענף.

"בתחום שיווק כלי רכב חדשים הצעת ההחלטה שאושרה כוללת מתן אפשרות לחברות הליסינג וההשכרה למכור כלי רכב חדשים ללא רישום בעלות, ומאפשרת לגורמים נוספים שאינם יבואני רכב כמו מוסכים ומגרשי מכוניות למכור כלי רכב חדשים", אמרו במשרד התחבורה.

חדש: "מוסך מומחה" לכל כלי הרכב

בענף חלקי החילופים צפוי המהלך להסיר חסמים שעד כה מנעו אפשרות להוזיל חלפים. כך יותאמו הדרישות לתקינה הבינלאומית ויבוטלו קנים מיוחדים הקיימים לישראל. הכוונה היא להגדיל את היצע החלפים ולצמצם עלויות דרך קיצור הליכי האישור. כמו כן, יוקם מאגר לחלקי החילוף והיבואנים יחויבו לפרסם לציבור את מלאי חלקי החילוף ומחירם.

בתחום המוסכים והתחזוקה מוסדר בהצעת ההחלטה נושא הטיפול ברכב והמוסכים גם בתקופת האחריות. יתווסף סוג אחד של מוסך- "מוסך ממוחה", שיוכל לטפל בכל כלי הרכב ויהווה תחרות למוסכים הקשורים ליבואני הרכב. במשרד התחבורה מבטיחים עוד כי יגבירו את הפיקוח על המוסכים כדי להגן על הצרכן ולמנוע הונאות.