הקרב על הבירה: מוכרי המשקאות מפיצים סרטון בכיכוב שר האוצר

תחי האירוניה: רק לפני 20 שנה שר האוצר כיכב בקמפיין מכירות לבירה, וכיום הוא מוביל קמפיין מסוג אחר לגמרי – הקמפיין להעלאת מס הקנייה על המשקה האלכוהולי ב-200%. צפו ותשפטו בעצמכם

כאילו לא עברו 20 שנה. השר לפיד בפרסומת (יוטיוב)

הסרטון ששר האוצר היה מעדיף לשכוח: לפני כ-20 שנה, כשעוד היה שחקן ודוגמן צעיר, כיכב השר יאיר לפיד בפרסומת למותג בירה ישראלי. כיום הוא כבר מוביל מהלך שאמור להעלות משמעותית את מס הקנייה על הבירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מחר בבוקר צפויה ועדת הכספים של הכנסת להחליט האם המס אכן יעלה מ-2.18 שקלים לליטר, ל-4.19 שקלים. אחת מחברי הוועדה שכבר הצהירה כי היא תתנגד להצעה היא ח"כ סתיו שפיר ממפלגת העבודה. "ברשות המסים ניסו לטעון שהעלאת מחירי הבירה מונעת משיקולי בריאות ומניעת אלכוהוליזם", היא כתבה בעמוד הפייסבוק שלה אתמול. "זו טענה פופוליסטית. המחקרים מראים שעליית מחירי הבירה דווקא נוטה להזיז אנשים לבקבוק אחר - זול יותר אך גם חריף יותר ואלכוהולי יותר".

גם ח"כ שפיר, כמו רבים אחרים המתנגדים להעלאת המס, מציינת את תעשיית הבירה המקומית שעושה בשנים האחרונות צעדים ראשונים. "העלאה של מס הקנייה גומרת אותם", היא כתבה.

"שמים באותה שורה את המילה בירה וסיגריות ופה הבעיה", טען אילן זגדון, הבעלים של בר בבאר שבע המוכר אך ורק בירות. "סיגריות זה רוצח. כל שאר האלכוהול הכבד זה לא בריא. בירה זה נושא אחר. זו תרבות של כיף ובילוי קצת שונה בת מאות שנים. ויש מלא מחקרים שמוכיחים שבירה בריאה. זה כמו שיעלו את המס על היין. מי שמעלה את המס לא מבין כלל איזה נזק הוא גורם באטימותו".