מבצע פאקט: סוף לחגיגה בדיוטי פרי

פקחי נמל התעופה בן גוריון פתחו היום במבצע אכיפה ראשון מסוגו שמטרתו לאכוף את חוקי המכס החדשים, שלפיהם זכאי כל נוסע שנכנס לישראל להכניס אליה פאקט סיגריות אחד. "אנחנו מאמינים שבתקופות היותר עמוסות התפיסות יגיעו למאות חפיסות סיגריות ביום", אמר מנהל המכס

חוקי המכס החדשים בישראל מאפשרים לנכנסים לארץ לשאת עמם רק מארז אחד של סיגריות - פאקט אחד בלבד לכל נוסע. שבוע בלבד לאחר שהחוק נכנס לתוקף - ערכו אתמול אנשי המכס בנמל התעופה בן גוריון מבצע אכיפה ראשון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אז איך זה עובד? אם קניתם ארבעה פאקטים, ומותר לכם להכניס רק אחד - על כל אחד מהשלושה הנותרים תשלמו 150 שקל מכס, 450 שקלים בסך הכל, ועוד קנס של 100 אחוז. כלומר, עוד 450 שקלים. לסיכומו של דבר, על ארבעה פאקטים תשלמו 900 שקלים מכס וקנס. בחישוב הסופי, כל חפיסת סיגריות תעלה לכם יותר מ-40 שקל.

"החל משעות הבוקר, כשהייתה תנועת נוסעים דלה יחסית, הגענו ל-50 תפיסות", אמר רפי גבאי, מנהל מכס נתב"ג, "מדובר עכשיו בתקופה חלשה ואנחנו מאמינים שבתקופות היותר עמוסות התפיסות יגיעו למאות חפיסות סיגריות ביום".

אבל למרות האיסור והמחיר הגבוה, נצפו בנמל התעופה גם שיטות יצירתיות ל"הברחת" הסיגריות לארץ, כגון החבאת הפאקטים בתוך מעילים, וכן בעגלת תינוקות. ההערכה היא שההוראה החדשה תכניס למדינה מיליונים בשנה. סביר גם להניח שככל שהשיטות של אנשי המכס ישתכללו, כך התירוצים ושיטות ההסתרה ישתכללו בהתאם.