בדיקה: החופשה יקרה יותר לישראלים

מחירי חופשות בישראל הם עסק לא זול בכלל, ומהשוואה שערכנו עולה כי הישראלים משלמים יותר מהתיירים. מחירי המלונות לאורחים שמגיעים מחו"ל לנופש בארץ נמוכים לעתים באלפי שקלים בהשוואה לסכום שאותם המלונות דורשים מהישראלים

כולם חושבים שלהיות תייר בישראל זה עניין יקר, והם אכן לפעמים משלמים יותר על מזון ומוניות. אבל נראה שבכל מה שנוגע לחופשה בישראל דווקא הישראלים הם אלו שצריכים להרגיש פראיירים. השווינו מחירי לינה במלונות בישראל באותם תאריכים, דרך מוקדי ההזמנה באירופה ודרך המוקדים במלונות בישראל, ומצאנו פערים ניכרים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במלון לאונרדו פלאזה באילת למשל, תעלה חופשה לזוג ישראלים 9,650 שקלים לשבעה לילות. זוג תיירים מצרפת ישלם 7,480 שקלים באותם התאריכים ועל אותה החבילה, וזה אפילו כולל טיסה. לא מדובר במבצע מיוחד לצרפתים: לזוג תיירים מגרמניה תעלה אותה החבילה קצת יותר מ-4,000 שקלים.

גם במלונות דן פנורמה אילת ויו קורל ביץ' באילת נתגלו פערים משמעותיים במחירי החופשות בסוף חודש מאי: תיירים מרוסיה ישלמו כ-1,200 שקלים פחות על חבילת נופש ביו קורל ביץ', כאשר המחיר עבורם כולל את הטיסות. בדן פנורמה ניסו להסביר את הפער, שעמד על כ-2,000 שקלים בין ישראלים לגרמנים, בסוגיית המע"מ.

לרוסים וגרמנים זה יעלה פחות (רויטרס)

"צריך להתאים את המחירים לקהל האירופאי"

אחד ההסברים לפערי המחירים הוא הצורך למשוך תייירים מחו"ל: תעשיית התיירות ספגה מכה קשה לאחר מבצע 'צוק איתן' וגם כתוצאה מהפגיעה בכלכלה הרוסית, שאחראית לרוב התיירות בחורף. "זו תופעה של השנים האחרונות, אין מה לעשות - השכנים שלנו, למשל מצרים וטורקיה וירדן, נותנים 'פייט' בנושא המחירים, והמלונאים צריכים להתאים את המחירים לקהל האירופאי", הסביר ארז בוסו, מנכ"ל קבוצת התיירות הצרפתית-ישראלים EFH.

מלונות דן מסרו בתגובה: "הישראלים לנים בבית המלון לילה או שניים. התיירים, שהם כ-70% מאורחי הרשת, באים לתקופה ארוכה יותר. לאור זאת, הרשת מייעדת מבצעי הנחה על שהייה ארוכה של ארבעה ושבעה לילות כדי למשוך תיירים - מבצעים שאינם רלוונטיים לישראלים, ומכאן הפערים במחיר".

ברשת פתאל הדגישו כי "הירידה הדרמטית בתיירות הנכנסת לישראל בעקבות מבצע 'צוק איתן' גרמה לרשת לבצע מאמצים מיוחדים להחזיר את התיירים מחו"ל ולהעניק הטבות לתיירים המזמינים חופשה ארוכה. מחירים לישראלים, המצבעים לרוב הזמנה בסמוך לחופשה, מושפעים מהיצע וביקוש ובהחלט עשויים להשתנות מעלה ומטה על פי מצב התפוסה".

משרד התיירות העביר לראשונה תקציב חירום בגובה עשרות מיליוני שקלים על מנת לעודד את החזרת התיירים לאילת. "המשרד החליט להקצות ולתמרץ ב-45 אירו לכל נוסע שיגיע לאילת בטיסה", הסביר שר התיירות עוזי לנדאו. כעת נשאלת השאלה מי יתמרץ את הישראלים, כדי שאלו יבחרו לנפוש בארץ ולא יברחו לאופציות הזולות שמעבר לים.