החשמל יתייקר בגלל חוב של הרשות הפלסטינית?

גורמים בחברת החשמל מביעים היום דאגה מהאפשרות שהצרכנים הישראלים ייאלצו לשלם מכיסם על מנת לכסות חוב של הרשות הפלסטינית בסך 730 מיליון שקלים. בחברה מעריכים כי הסיכויים להשבת החוב קטנים, ושוקלים להגדירו "אבוד". כיסוי החוב עשוי לחייב העלאה של תעריפי החשמל ב-3% למשך שנה

בקרוב עלייה בתעריף החשמל? (רויטרס)

האם בקרוב ייאלצו אזרחי ישראל לשלם יותר כסף על חשבון החשמל שלהם, על מנת לכסות את חובותיהם של הצרכנים הפלסטינים? גורמים במשק החשמל סבורים כי הסיכויים לגבות את החוב של הרשות הפלסטינית לחברת החשמל, שעומד על 730 מיליון שקלים, הולכים וקטנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

צריכת החשמל של הפלסטינים ביהודה ושומרון מסופקת במלואה על ידי ישראל, באמצעות הרשות הפלסטינית וחברת החשמל המזרח-ירושלמית. למרות מגעים שמתנהלים בניסיון להסדיר את החוב, עד כה לא הושגו הבנות בין הצדדים.

בחברת החשמל בוחנים בתגובה לרשום במאזניה את החוב של הרשות הפלסטינית כ"אבוד", ולבקש מרשות החשמל להכיר בו כהוצאה מכוסה, על ידי העלאת תעריף החשמל לאזרחי ישראל. חישוב שנערך מעלה כי על מנת להחזיר את החוב במלואו תידרש העלאת תעריף החשמל ב-3% למשך שנה.

בסוף שנת 2012 החליט שר האוצר הקודם יובל שטייניץ לעצור את העברת כספי המיסים לרשות הפלסטינים, וזאת בתגובה לפנייתם לאו"ם בבקשה להכיר בהם כמדינה משקיפה שאינה חברה.

הכספים שהוקפאו היו אמורים לשמש להחזרת החוב לחברת החשמל. לאחר ביקור הנשיא אובמה בישראל, וכמחווה של רצון טוב כלפי הרשות, החליט ראש הממשלה נתניהו לשחרר את הכספים, דבר שעל פי גורמים במשק החשמל מפחית משמעותית את הסיכוי לגבות את החוב.