צפו: כך מכינים מצות במחתרת

עבור מכבי האש, חג הפסח, מתברר, מבשר על "כוננות מאפיות מצות". מאפיות פיראטיות, שמוקמות לרגל החג ופזורות בריכוזים חרדיים בישראל. לא פעם, קורים שם אסונות. צפו בתיעוד מיוחד במצלמות נסתרות של המקומות האלה: כבשנים גדולים ומסוכנים, שבקרבתם מתרוצצים ילדים קטנים

הכירו את תעשייה המצות הפיראטית של המגזר החרדי. כאן נמצאים המהדרין שלא סומכים על איש מלבד עצמם. המאפיות הללו קטנות, נסתרות - אינן חוקיות ואינן מפוקחות. בשנה שעברה כבר נכרתה ידו של צעיר בתאונת עבודה, ובכיבוי אש מזהירים: אין למאפיות אישורים או ציוד לשעת חירום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעלי המאפיות מנהלים עסק לכל דבר. הם מספקים את החומרים ואת הכבשן תמורת סכום לשעה. כשעומדים קרוב כל כך לכבשן הפיראטי שיכול להגיע ל-1,000 מעלות, האפייה יכולה להיות מסוכנת.

רשף משנה אסף אברס דובר כיבוי אש ירושלים מבקש לשלוח אזהרה חמורה ואומר כי "בשנה שעברה היו לפחות שני אירועים חמורים. אין להם לא אישורים ולא ציוד לכיבוי אש". בשנה שעברה נכרתה ידו של צעיר שנלכדה במכונה לחירור מצות. ג', מראשי תעשיית המצות הפיראטית לא מתרגש וטוען כי "ההלכה שומרת על העובדים לא פחות מהמחוקק ומתקנות הבטיחות".

מצא את ההבדלים, מצות "תקינות", ארכיון (רויטרס)

עורך הדין אלישע פלג, מחזיק תיק החירום והביטחון בעירייה מסביר כי הפקחים עושים כל מה שניתן כדי לאתר את המקומות הללו ולסגור אותם. במכבי האש לוקחים בחשבון כמה תאונות עבודה במאפיות בכל שנה, אבל בחוגים החרדים הנוהג של אפייה עצמית היא כבר הלכה פסוקה, מאפיות כשרות - אבל מאוד מסוכנות.