הכירו: החשמלאית המוסקת הראשונה

לא מעט מקצועות ומעוזים גבריים נכבשו בשנים האחרונות בידי נשים שמרכיבות כיום מחצית מכוח העבודה הישראלי. עכשיו, אישה אחת תעשה היסטוריה קטנה ותהפוך לחשמלאית המוסקת הראשונה בחברת החשמל. בשבוע שעבר הצטרפנו להכשרה מיוחדת שהיא עוברת, תלויה בין שמיים לארץ מעל קווי מתח גבוה

אם למישהו עוד נשאר ספק, תמי צמח עוזרת להסיר אותו. עד לפני עשור רק המחשבה על אישה בתפקיד טכני בכיר הייתה מעוררת גיחוך בחברת החשמל, אבל את ההיסטוריה הזאת היא משאירה הרחק מאחור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כשאתה טס עם המסוק ומתקרב לעמוד - אתה מרוכז כולך בעבודה", אמרה צמח. רק צוות מצומצם של עובדים הוכשר לעבוד בעבודה הזאת ומוקפץ למשימות בלתי אפשריות: התקנת כדורי סימון ואזהרה בגובה רב ותיקון תקלות ברשת החשמל הארצית כשאין גישה אחרת - אלא ממסוק.

עבודת התחזוקה של עמודי החשמל הארציים, מסוכנת וקשה, הייתה ונשארה נחלתם של גברים - אבל תמי קפצה על האתגר. "גבר הוא טיפה אולי חזק, אבל אני עושה את אותו הדבר", ציינה, והוסיפה כי "אם זה תיאורטי על הקרקע ואם זה באוויר. בהתחלה הרימו גבה, אבל זה השתנה".

מתברר שלא רק בישראל הרימו גבה. גם מדריכי הקורס באוסטרליה הודו שאישה במקצוע הזה זה לא ממש מובן מאליו. "התברר לי שאני הבחורה היחידה במקצוע הזה", סיפרה, "ואני מקווה שאשמש דוגמה גם לנשים אחרות".