ממחר: חובת סימון מוצרים שבפיקוח

תקנה חדשה תחייב החל ממחר את יצרניות המזון לסמן באופן ברור את המוצרים שמחיריהם מצויים תחת פיקוח ממשלתי, זאת בכדי לאפשר לצרכנים לזהות את המוצרים ולבחור בחלופות הזולות יותר. זאת לאחר שתקנה קודמת שהוצאה לפני מספר חודשים וחייבה את רשתות השיווק בהצבת שילוט לצד מוצרים אלו - יושמה באופן חלקי

החל ממחר יחוייבו יצרניות המזון לסמן את אריזות המוצרים שמחיריהם מצויים תחת פיקוח ממשלתי. תקנה חדשה שנקבעה בהתאם למסקנות הוועדה לבחינת יוקר המחייה, אמורה לסייע לצרכנים להבחין בין המוצרים הזולים ליקרים, לאחר שתקנה קודמת שהוצאה בנושא יושמה באופן חלקי בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעקבות התקנה החדשה, יאלצו חברות המזון לציין באופן ברור את עובדת הימצאות המוצר הנמכר תחת פיקוח על גבי האריזות עצמן. זאת מאחר והצרכנים אינם מצליחים להבחין על פי רוב בכך שמדובר במוצר זול מאחרים המצויים על המדף. "הצרכנים לא מזהים את המוצרים שבפיקוח ולא מחפשים אותם" הסביר עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות, "ממחר הצרכנים יוכלו להבדיל ולהעדיף חלופה זולה יותר ולהפחית את עלות סל המוצרים".

עם זאת, בדיקה שנערכה ברשתות השיווק מגלה כי מוקדם לשמוח. תקנה דומה שכבר הוצאה לפני מספר חודשים חייבה את הרשתות להציג שלטים בולטים לצד המוצרים שבפיקוח. אולם בדיקה שבוצעה באמצעות מצלמה נסתרת מעלה כי היא יושמה באופן חלקי למדי, וכי בסניפים שכונתיים של מספר רשתות שיווק, בהן "מגה בעיר" ו"טיב טעם" אין כלל שילוט המציין את עניין הפיקוח. "זוהי הפרת החובה לסימון המוצר באמצעות שלט בסמוך למוצר או לדוכן בו הוא נמכר", אמרה עו"ד תמר פינקוס, הממונה על הרשות להגנת הצרכן. "מדובר בהפרה שבעקבותיה יינקטו הליכים פליליים", הוסיפה פינקוס.

"מגה בעיר": "סימנו את המוצרים כנדרש"

בעקבות הפרסום, מרשת "מגה בעיר" אשר בסניפיה לא אותרו השלטים המציינים את הימצאות המוצרים תחת פיקוח, נמסר בתגובה כי היא מציגה את הסימון בחנויות כנדרש. בתגובת הרשת צוין כי ייתכן ובסניפים בודדים חלה טעות שתתוקן מיד.

מרשת "טיב טעם" שגם בה נמצאו ליקויים בסימון המוצרים, מסרו בתגובה כי ייבחנו את העניין בסניף הספיציפי שתועד.