דירה בת"א? שלמו 176 משכורות

עלייה חדה במספר המשכורות הנדרשות לרכישת דירה בישראל: נדרשות 126 משכורות בממוצע על מנת לרכוש דירה, ובתל אביב המספר אף עומד על 176. הנתונים מצביעים על כך שבישראל נדרשות פי שניים משכורות לרכישת בית מאשר באירופה

מחיר דירה בישראל - פי 2 מאירופה (חדשות 2)

דיור בר השגה? לא ממש. כוח הקנייה של הישראלים לרכוש דירה ירד ב-30% בתוך ארבע שנים. כך עולה ממחקר שהציג אתמול מכון גזית-גלוב לחקר נדל"ן מהמרכז הבינתחומי בהרצליה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מממצאי המחקר עולה כי יש עלייה ניכרת ורציפה במספר המשכורות החודשיות הנדרשות כדי לרכוש דירה ממוצעת בישראל, מ-100 משכורות ממוצעות לפני שנת 2008, ל-128 משכורות בשנת 2011. לדברי עורכי המחקר - פרופ' צבי אקשטיין, דיקן בית הספר לכלכלה במרכז הבינתחומי; ד"ר אפרת טולקובסקי, מנכ"ל מכון גזית-גלוב לחקר הנדל"ן במרכז הבינתחומי וניצן צור, עוזרת המחקר - המשמעות היא ירידה של 30% בכוח הקנייה של משקי הבית בישראל באשר לרכישת דירה.

על פי הנתונים, מחירי הדירות בישראל אינם החסם העיקרי ביכולת לרכוש דירה בארץ, אלא היחס בין השכר הממוצע במשק למחיר הדירה. זאת, מאחר שממצאי המחקר מראים כי מחירי הדירות בישראל דומים למחירי הדירות במדינות מפותחות אחרות בעולם. למרות שהדירות בישראל קטנות יותר בשטחן, המחיר למ"ר בישראל גבוה במעט מזה שבמדינות מפותחות אחרות.

מחיר דירה בישראל - פי שניים מאשר באירופה

נכון לשנת 2011 מחיר דירה בישראל הוא פי שניים ממחירה במדינות מפותחות אחרות. כלומר, נדרשות פי שניים משכורות כדי להגיע לדירה בישראל - 120 משכורות בישראל לעומת 60 במדינות מפותחות אחרות. בתל אביב יזדקקו הרוכשים לגייס 176 משכורות על מנת לרכוש דירה.

"כוח הקנייה של דיור בישראל נמוך מאוד ביחס למדינות מפותחות אחרות בעולם וזה פוגע קשות בצרכנים", ציינו עורכי הדוח. "מחירו של מ"ר ביחס לשכר בישראל הוא פי שלושה מזה שבמדינות מפותחות אחרות בעולם, וזאת מכיוון שהדירות בישראל קטנות יותר. הפער במחירים נובע ככל הנראה ממחיר הקרקע, גובה המיסוי והרווח היזמי", הסבירו והוסיפו כי "סביר למדי שעיקר ההפרש בין מחירי הדיור יחסית לשכר בין ישראל לעולם המפותח "נובע מפערים במחיר הקרקע".