בנק ישראל אישר: השטרות החדשים

סדרת השטרות החדשים, שיישאו את הפעם דיוקניהם של משוררים, תתחיל להיות מופצת במשק כבר החל מהמחצית השנייה של 2013. בנק ישראל חושף כבר היום כיצד יראו השטרות האלה, לפחות מבחינת המאפיינים הטכניים. חוץ ממבטיהם של נתן אלתרמן ורחל המשוררת, נצטרך גם להתרגל לגדלים שונים לכל שטר ולצבעים חדשים

בקרוב מוצג ארכיוני? השטרות הנוכחיים (רויטרס)

סדרת השטרות החדשה של בנק ישראל נמצאת היום בשלבי העיצוב האחרונים שלה. השטרות שכולנו מכירים, עם פניהם של יצחק בן צבי או משה שרת יפנו את מקומם לסדרה שכולה משוררים - רחל המשוררת, שאול טשרניחובסקי, לאה גולדברג ונתן אלתרמן. מי קיבל איזה ערך ובאיזה צבע ייצבע דיוקנו? הפרטים בהמשך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השטרות הראשונים שייכנסו למחזור יהיו שטרות ה-50 וה-200, כשהשניים האחרים, בערך של 20 ו-100 שקלים יונפקו בראשית שנת 2014. שם המטבע לא ישונה, ויישאר במתכונת הנוכחית - שקל חדש.

השטרות החדשים יציגו סימני בטיחות מתקדמים יותר מאלה שהכרנו עד היום, ויעוצבו בגדלים נפרדים לכל ערך, כדי להקל על ציבור העיוורים בזיהוי השטרות השונים. וכך נראה הפירוט המדוייק של השטרות החדשים:

ערך השטר20 שקלים50 שקלים100 שקלים200 שקלים
הדמותרחל המשוררת (בלובשטיין)שאול טשרניחובסקילאה גולדברגנתן אלתרמן
צבע השטראדוםירוקכתוםכחול
המידות (במ"מ)71X12971X13671X14371X150

בשבוע שעבר קיים בנק ישראל פגישת עדכון ותדרוך עם האחראים לנושא בבנקים המסחריים ועם אנשי איגוד הבנקים, ונועדו עמם בדבר ההיערכות הנדרשת לקראת הנפקת הסדרה החדשה.

במהלך הפגישה, נמסר לבנקאים כי הם ויצרני מנגנוני מכונות הממכר יקבלו דוגמאות של השטרות החדשים מבעוד מועד, על מנת שיוכלו לעדכן את המכונות השונות שברשותם כך שיוכלו להתאים עצמם לתכונות השטרות החדשים.