אושרה הרפורמה בשוק המזון

בקרוב - הגבלות על פתיחת סניפים חדשים של רשתות השיווק, הקלות על ייבוא ופרסום השוואה בינלאומית של מחירי מוצרי המזון, וגם מחירון של משרד החקלאות ליד עמדות הפירות והירקות. הממשלה אישרה היום את המלצות ועדת קדמי, שינסו להביא להוזלה במחירי מוצרי המזון השונים. השרים ויו"ר הוועדה - בירכו

בקרוב יתווספו מחירי משרד החקלאות?. ארכיו (רויטרס)

הממשלה אישרה היום את המלצות וועדת המזון, וועדת קדמי, שגיבשה בחודשים האחרונים מספר הצעות שנועדו להוביל להוזלה במחירי המזון בישראל. עם אישור הצעדים, בירכו שר האוצר יובל שטייניץ ושר התמ"ת שלום שמחון על ההחלטה, וציינו כי מדובר "בבשורה לצרכנים". הם קראו לחברי הכנסת להשלים את החקיקה מהר ככל הניתן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בין ההצעות שאושרו: איסור התערבותם של ספקים בקביעת מספרם או זהותם של ספקים מתחרים ברשת, איסור על רכישת שטחי מדף בחנויות על ידי ספקים גדולים ואיסור הסדרת סדרנות של הספק ברשתות השונות.

אחת ההחלטות העיקריות נוגעת לניסיון לעודד תחרות על פי אזורים. במסגרת ניסיון זה, תוגבל אפשרות הרשתות הגדולות לפתוח סניפים חדשים באזורים מסוימים. אדם המחזיק ביותר מ-50% מפדיון המכירות ויש לו לפחות שלוש חנויות באזור המדובר, יהיה מחויב לצמצם את היקף זכותו בחנות או מכירת זכותו לאדם אחר.

יוסרו הגבלות מייבוא מוצרי מזון לארץ

עוד במסגרת ההחלטות, יוסרו הגבלות שונות מייבוא מוצרי מזון לארץ, וכן פרסום השוואה בין לאומית של מחירי מוצרים המיובאים לישראל. החלטה נוספת נוגעת לשוק הפירות והירקות - חנויות יחויבו לפרסם סמוך לעמדות המכירה את המחירים הסיטונאיים של מוצרי החקלאות המפורסמים על ידי משרד החקלאות.

וועדת קדמי, בראשות מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי, התכנסה לפני כשנה וחצי ובין משתתפיה נמנו צוותים ממשרדי האוצר, התמ"ת, החקלאות, הבריאות, משרד ראש הממשלה, הממונה על ההגבלים העסקיים והסוכנות לעסקים קטנים.

"כשלים הביאו לעליית מחירים"

שרי האוצר והתמ"ת הודו לראש הממשלה נתניהו ולחברי הממשלה על תמיכתם בעבודת הוועדה ועקרונותיה וציינו כי אימוץ ההחלטה ויישומה המהיר, יביאו להסדרת המחירים בשוק המזון, שקיפות צרכנית והוזלה משמעותית של סל המזון הביתי.

שרון קדמי הבהיר בהודעה שפרסם: "בשוק המזון הישראלי נמצאים כשלים שהביאו במהלך השנים לעליית מחירים לא מוצדקת. כדי להוזיל את עגלת הקניות של המשפחה הישראלית, הצענו שורת צעדים. אני מאמין כי יישום ההמלצות במהרה יגביר את התחרות לאורך שרשרת הערך בשוק המזון ומוצרי הצריכה, תוך שמירה על האיזונים הנדרשים לקיומו של שוק חופשי".