נחתם ההסכם: מחיר החלב צפוי לרדת

במשך חודשים ניהלו במשרד האוצר והחלקאות משא ומתן עם הרפתנים והמחלבות השונות כדי לנסות ולהוריד את מחירי מוצרי החלב בשוק. היום הוצג ההסדר רשמית: מחיר המטרה שישלמו המחלבות לרפתנים ירד בהדרגה ב-4 השנים הקרובות בהיקף כולל של 25 אגורות

גם הקוטג' ירד בהתאם? אילוסטרציה (חדשות 2)

עכשיו זה רשמי: משרדי האוצר והחקלאות חתמו בסוף השבוע על הסכם בעניין הרפורמה במשק החלב, שהוצג הבוקר חגיגית. מחיר המטרה שישלמו המחלבות לרפתנים על החלב הגולמי יירד במהלך 4 השנים הקרובות בהדרגה, ב-6.8 אגורות בכל שנה, ובסך הכל ב-25 אגורות. מחיר המטרה כיום הוא 2.34 שקל לליטר של חלב גולמי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במשרד האוצר מאמינים כי הורדת מחיר המטרה תאפשר בעוד 4 שנים, בסוף התהליך, הוזלה של מחיר מוצרי החלב בשיעור כולל של כ-10%. בנוסף, סיכמו הצדדים על חיזוק הרפתות הגדולות תוך מתן מענקים לרפתנים קטנים שיבקשו לסגור את רפתותיהם.

מדובר בהמלצות שגיבשה ועדת החלב בראשות מנכ"ל משרד התמ"ת שרון קדמי, שקמה בעקבות מחאת הקוטג' בקיץ שעבר. היום תובא לאישור הממשלה גם ההצעות שגיבשה וועדת קדמי בשוק המזון הכללי. ראשי ארגוני החקלאים הביעו בתגובה מורת רוח על ההסכם בעניין החלב והגדירו אותו כ"מהלך שיוביל להשמדת משק החלב בישראל".

שטייניץ: הרפורמה תגרום להורדת מחירים

במסיבת עיתונאים שכינס הבוקר משרד האוצר, הודה השר יובל שטייניץ כי "ההסכם הוא לא מהפכה, אבל זו רפרומה שתגרום להורדת המחיר ושכלול השוק של מוצרי החלב".

שטייניץ הבטיח: "נבצע הורדה מדורגת של מחיר המטרה מעבר ל-20 אגורות עד 2016. כמובן שבמהלך יתכנו שינויים בגלל סיבות אחרות, אבל הבסיס יירד. הגענו להסכמה על זה עם הרפתנים וזה לא היה קל - הרפתנים חייבים להגיע ביניהם להסכמה ולאשר זאת".

 שרת החקלאות: "משק החלב ימשיך לעבור התייעלות"

שרת החקלאות אורית נוקד ציינה במסיבת העיתונאים כי "משק החלב ימשיך לעבור התייעלות - משקי החלב הקטנים, שהולכים לסבול את רוב הנזק, יוכלו לפרוש בכבוד - אותם רפתנים קטנים במקומות הרחוקים שמהווים את הציונות במיטבה, אבל משרד החקלאות יעזור להם".

לדברי נוקד, "ההתייעלות עצמה תביא לירידה במחיר החלב. מאז מחאת הקוטג' ועד היום עברנו הרבה נסיונות כדי להגיע להסכם, ולרפתנים, החוליה השמנה בשרשרת, היה קשה להבין שהם אלו שצריכים לשלם את המחיר. אני בטוחה שגם שאר המקטעות יעזרו. אנו - אני ושר האוצר - חתמנו על מסמך שמחייב את חשיפת הרווחיות של המחלבות".