מחאה נגד עליית המחירים: קריאה לחרם על מוצרי אסם

לא מוכנים לשלם ביוקר: תנועת "ישראל יקרה לנו" הכריזה על "שביתת קונים" מתמשכת החל מה-14 באוקטובר, בעקבות גל עליות המחירים. בתנועה קוראים להימנע מרכישת מוצרים כמו במבה ביסלי וקטשופ: "זכותנו לשבות נגד כל מי שמתכוון להעלות את מחירי מוצרי המזון"

הבמבה תישאר על המדפים? (חדשות 2)

ההתייקרות - והמחאה: בעקבות העלייה במחירי החלב, הירקות ומוצריהן של חברות גדולות כמו "אסם" ו"יוניליוור" הכריזה תנועת "ישראל יקרה לנו" על החרמת מוצרים שיחל בשבוע הבא. חלק מהצעדים המתוכננים: הפצת רשימת מוצרים חלופיים לאלה של החברות שהעלו את מחירי מוצריהן. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראשי התנועה הכריזו אתמול כי בשלב הראשון הם קוראים להימנע מקניית חטיפים של חברת "אסם", ובראשם "במבה", "ביסלי" וכן קטשופ למשך חודש. התנועה תפרסם רשימה של תחליפים למוצרים הללו באתר האינטרנט שלה. לפני כשבוע הודיעו מנהלי "אסם" כי בכוונתם להעלות את מוצרי החברה לאחר החגים.

בעקבות ההחלטה, מדי חודש, בהסתמך על המלצות חברי התנועה, יוחלט על החרפת העיצומים לגבי מוצרים יקרים נוספים שיישארו על המדפים בסופרמרקטים.

לפני כחודש הודיעה חברת "יוניליוור-תלמה" אף היא על העלאת מחירים גורפת. בתגובה פירסמה אז תנועת "ישראל יקרה לנו" רשימה של תחליפים לחלק ממוצרי החברה, ושיגרה אזהרות למנכ"לי רשתות השיווק "שופרסל" ו"מגה" שלא לאשר את עליית המחירים. השבוע הודיעה "יוניליוור-תלמה" כי היא דוחה את העלאת המחירים בשלושה שבועות.

השביתה - כלי אזרחי לגיטימי

"כשאנו קונים מוצרים של יצרנים קטנים, אנחנו מרוויחים שלוש פעמים - גם חוסכים כסף, גם מפרנסים יצרנים קטנים שהם אנשים כמוני וכמוך שמתקשים לשרוד, וגם איננו ממשיכים לפרנס את טייקוני-המזון שעושקים אותנו כבר שנים", מסבירה פטריסיה סיב מתנועת "ישראל יקרה לנו".

"הציבור חייב לאמץ את זכות השביתה. אנו מבקשים לנקוט בזכות אזרחית אלמנטרית, ולאורך זמן. זכותנו לעשות עיצומים ולשבות נגד כל מי שמתכוון להעלות את מחירי מוצרי המזון". הוסיף בני גרוברמן, ממייסדי "ישראל יקרה לנו". לדבריו, הכלי של שביתת קונים היא כלי אזרחי לגיטימי שמטרתו לעצור את מתקפת "אחרי החגים" המטורפת של מחירי המזון בישראל.

בתוך כך, שיגרה יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון מכתב לשרי האוצר והחקלאות, בדרישה להחזיר לפיקוח את מוצרי החלב. "הממשלה תמכה בהוצאת מוצרים מפיקוח משיקולים של 'שוק חופשי', אך לא טרחה לוודא שהשוק אכן חופשי, והתעלמה מהאופי הריכוזי של משק החלב. כתוצאה מכך עלו המחירים בשיעור חריג של 33%-38%", אמרה גלאון. "עליית המחירים הנוכחית מצטרפת לשורת המכות הקשות אותן ספגו בחודשים האחרונים מעמד הביניים והשכבות המוחלשות כתוצאה מהמדיניות הקפיטליסטית הדורסנית של הממשלה".