מה עושים עם מסרוני הזבל?

אם נדמה לכם שאתם מותקפים לאחרונה יותר ויותר בהודעות זבל, אתם לא טועים. לא רבים יודעים שאפשר בחלק מהמקרים לתבוע את הגוף המטריד, ללא הוכחת נזק, ולזכות בפיצוי יפה. אך נגד ההודעות מהפוליטיקאים אין הרבה מה לעשות, הם פטרו את עצמם כמובן מאחריות

הצפה, ולא מהגשם: הקלטות, מסרונים והודעות למייל, הודעות פרסומיות או בשמן הנפוץ "דואר זבל". אם נדמה לכם שאתם מותקפים לאחרונה יותר ויותר בהודעות כאלה, אתם לא טועים. לא רבים יודעים שאפשר, בחלק מהמקרים, לתבוע את הגוף שמטריד אתכם, גם ללא הוכחת נזק, ולזכות בפיצוי יפה. אך נגד ההודעות מהפוליטיקאים אין הרבה מה לעשות, הם פטרו את עצמם כמובן מאחריות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אם נדמה לכם שהתופעה מחריפה, אתם לגמרי צודקים: הצעה לדירה, לעסקה או שירות רפואי - כל אלו פועלות בניגוד לחוק התקשורת הידוע בכינויו "חוק הספאם", שנחקק לפני שש שנים. על פי החוק, אסור לשלוח הודעות פרסומיות ומסרים שיווקיים למי שלא נתן הסכמה מפורשת לכך.

הגדילו לעשות נציגי חברת "אדמה" שמציעה קרקעות לרכישה, שיודעים שפעולותיהם מנוגדות לחוק אולם לא נראה שהדבר מטריד אותם יותר מדי. לטענת נציגת החברה, היא לא יודעת איך "לקוחות" מגיעים לרשימת התפוצה שלהם מאחר והם משתמשים בחברות חיצוניות, והן אלו ששולחות את ההודעות.

אם גם מכשיר הסלולר או המייל שלכם מוצף בעשרות הודעות ופרסומות שבכלל לא ביקשתם: החדשות הטובות הם שאפשר להפוך את ה"זבל" לכסף. כל תביעה נגד הודעת ספאם יכולה לזכות אתכם באלף שקלים, לכל הודעה. והתהליך לא כל כך מסובך.

כך לדוגמא עשתה רעות, שהחליטה לשים סוף לכל ההודעות ותבעה את חברת "אדמה" בבית המשפט לתביעות קטנות בבית שאן. "ביקשתי בסוף השיחה מהנציגה לא להתקשר אלי יותר", מספרת רעות. "אבל מאז כמות ההודעות הלכה וגדלה". רעות זכתה בתביעה בסכום של 15 אלף שקלים אולם עדיין לא קיבלה את כספה. מחברת "אדמה" נמסר כי הם הגישו ערר לבית המשפט. ומה קורה בינתיים? רעות ממשיכה לקבל הודעות.

"ביקשתי מהנציגה לא להתקשר אלי יותר" רעות (חדשות 2)

את מי לא ניתן לתבוע?

הודעות ספאם משתלמת לחברות - הן מרחיבות את קהל הלקוחות, ורובנו לא טורחים לתבוע או אפילו למחוק. במקרה של חברות מסחריות גדולות, קל להגיע אליהם. הבעיה היא עם החברות הקטנות. עו"ד עמית זילברג, יו"ר העמותה נגד ספאם, הצליח להתחקות אחר "אור הקסם", המשווקת טבליות הרזיה "איזי לייט", והגיש נגדם תביעה ייצוגית שאושרה. "הרבה פעמים שולחי דואר הזבל מסתתרים, עובדים עם צדדים ג' ו-ד' ומשנים כתובות מייל", אומר זילברג. "כל זה נעשה בכדי להימנע מתביעות".

בחודש האחרון נכנס תיקון לחוק הספאם המאפשר לתבוע עמותות כמו קבר רחל. אבל את מי החריגו מהחוק? את מי שחוקקו אותו. כלומר מאחר והחוק מחריג תעמולת בחירות, בחודשים הקרובים אתם הולכים לקבל לא מעט הודעות. אבל אותם אי אפשר לתבוע, רק לבחור לא להצביע למי שהציק לכם.

תגובת חברת אדמה: "במידה ונמען מבקש לא לקבל מסרון מהחברה אנו כמובן דואגים לא לשלוח הודעות נוספות. החברה פועלת לפי החוק בישראל. כמו כן החברה פנתה לבית המשפט במטרה לבטל את פסק הדין של רעות שניידר".

תגובת חברת "אור הקסם": "החברה משווקת את התחליף הטבעי לרטלין ואת המוצר "איזי לייף" ועושה זאת רק באמצעים חוקיים. 'עשרות התביעות' המצוינות הינן תביעה אחת שפורסמה בפייסבוק והועתקה מילה במילה על ידי תובעים שונים שנקראו להגיש בנוסח זהה. בחוסר תום לב הוגשו תביעות זהות לחלוטין, ותלונה בעניין הועברה לבית המשפט לצורך בירור יוזם הגשתם הסדרתית".