אחרי הלחם: "גם מחירי הירקות יתייקרו ב-15%"

שעות ספורות לאחר ההודעה על התייקרות מחיר הלחם מתריע נשיא התאחדות האיכרים מפני עלייה נוספת בתעריפי הירקות. לטענת החקלאים, "החום הכבד גורם לנזקים קשים ליבולים". בהתאחדות הודיעו כי בכוונתם להכריז על נזקי טבע ולדרוש פיצוי הולם מהמדינה על הפגיעה בתוצרת

נשיא התאחדות האיכרים: "השרב פוגע ביבולים (רויטרס)

עליית מחירי מוצרי הבסיס לא עוצרת בלחם: נשיא התאחדות האיכרים דובי אמיתי, הודיע היום כי בקרוב לא יהיה מנוס מהתייקרות נוספת של מחירי הירקות - הפעם ב-15%. הסיבה לעליית המחירים הצפויה: השרב הכבד שפגע קשות ביבולים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהתאחדות האיכרים התריעו היום מפני עלייה חדה בתעריפי הירקות, והצהירו כי תנאי מזג האוויר הקשים ועומס החום הכבד גורמים לנזקים עצומים לתוצרת החקלאית. עוד הדגישו בהתאחדות, כי בכוונתם להכריז על נזקי טבע ולדרוש פיצוי הולם מהמדינה בגין הפגיעה ביבולים.

מהנתונים שפרסמה התאחדות האיכרים עולה, כי שיאני ההתייקרויות הם המלפפון, העגבנייה והקישוא. מחיר עגבנייה ברשתות השיווק הגיע ל-8 שקלים לקילוגרם, מחירו של מלפפון הוא 7 שקלים לקילוגרם ותעריפו של קישוא הוא 10 שקלים לקילוגרם. על פי הנתונים, מחירי הירקות עלו ב-120%-150% רק מהחודש שעבר.

"במושב אחיטוב, למשל, החקלאים מדווחים על 45 מעלות בחממות", ציין נשיא התאחדות האיכרים, והוסיף: "החנטים מתייבשים ואין תוצרת - מה שעלול לגרום למחסור קשה במלפפונים".

מחר: הלחם יתייקר ב-6.35%

מחירי הלחם שבפיקוח יעלו מחר בשיעור של 6.53% - כך הודיעה בצהריים מנהלת תחום תקציבים במשרד התמ"ת, רימונה חן. נציגי המשרד הסבירו כי ההתייקרות נובעת מעלייה חדה של מחירי החיטה בעולם בחודש האחרון, מה שגרם גם להעלאת מחירי הקמח, המהווה מרכיב משמעותי במחיר הלחם. גם עליית מחירי הדלק בחודש האחרון תרמה לעלייה במחיר הלחם. מדובר בעלייה ראשונה של המחירים, מזה שנה וחצי.

המפקח על המחירים במשרד התמ"ת דוד שטיינמץ חתם על ההיתר להעלאת מחירי הלחם שבפיקוח.

אלה יהיו מחירי הלחם אחרי השינוי, כולל מע"מ:

סוג הלחם מחיר לפני השינוי מחיר אחרי השינוי 
 לחם אחיד (כהה) 750 גרם 4.92 שקלים 5.24 שקלים
 לחם לבן 750 גרם 4.92 שקלים 5.24 שקלים
 חלה 500 גרם (לחם אחיד כהה) 5.37 שקלים 5.72 שקלים
 לחם פרוס וארוז 750 גרם 7.38 שקלים 7.87 שקלים
 לחם לבן פרוס וארוז 750 גרם 6.56 שקלים 6.99 שקלים