התחייבו לתשלומים ונקלעו למערבולת

סדרת כתבות מיוחדת של חדשות 2 מראה ומנסה לחשב כמה כסף מפסידים הישראלים בגלל חוסר הבנה במונחי יסוד דווקא בעסקאות הכי גדולות של חייהם, כמו המשכנתא או החיסכון הפנסיוני. והפעם פגשנו את האנשים שחתמו על התחייבויות כלכליות ורק בדיעבד הבינו שהם משלמים עליהם הרבה יותר מידי

המשכנתה שעופר גוזי לקח לפני כמה שנים יכולה להילמד בקורסי המבוא לכלכלה: כך תמכור ללקוח את מה שהוא ממש לא צריך, ותוציא ממנו מאות אלפי שקלים. "היועצת של המשכנתאות אמרה לי תחתום כאן כאן וכאן, וזה מה שעשיתי", סיפר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עופר חתם על לא פחות משבעה מסלולים במשכנתה שלו: למשך 25 שנה הוא התחייב לשלם במסלולים השונים 4-6% ריבית. גם כשהריבית במשק ירדה, הבנק לא חשב ולו לרגע להסביר לעופר שהוא חייב למחזר את המשכנתה הזו ואת התנאים שלה - תהליך שהיה יכול לחסוך לעופר לפחות מחצית מהתשלומים שהוא החזיר עבור המשכנתה.

ואם במשכנתה חלקנו עוד מבינים ועוקבים, כשזה מגיע לפנסיה האוזניים נאטמות והעיניים נעצמות. מהפנסיה הזעומה שלה שעומדת על סכום של 1,000 שקלים, חנה מחשבת כל אגורה. למרבה האבסורד דווקא היא שלא ביטחה את העתיד עבדה במשך שנים בחברת ביטוח: "אף פעם לא חשבתי שאני צריכה פנסיה, זאת אומרת גם בעבודה לא נתנו לנו פנסיה. זה לא היה חוק".

"ישבתי על המחשב וגיליתי שאני יכול להציל 23 אלף שקל"

אבל גם כעת, כשעל פי חוק כל מקום עבודה חייב להפריש כסף לקרן פנסיה, אנחנו בקושי יודעים כמה אנחנו מפרישים, מה התשואה שמניב החיסכון שלנו המושקע באפיקים השונים וכמה אנחנו משלמים לקרן על ניהול הכסף שלנו.

ליובל, איש מחשבים, יש עוד כמה שנים טובות עד הפנסיה והוא היה עלול להתעורר מאוחר מידי - אך בדיקה קצרה באינטרנט העלתה שהוא יכול לחסוך סכומי כסף אדירים שלא היה מודע אליהם: "ישבתי על המחשב וגיליתי שאני יכול להציל מהחסכונות שלי 23 אלף שקלים". רק אחרי שפנה לקרן הפנסיה ודרש להוריד את דמי הניהול המופרזים יובל החזיר לעצמו את הכסף.

את הסחרור הכלכלי הזה אפשר לעצור, גם אם הסכמנו לתנאים דרקוניים שלא ממש הבנו וגם אם עברו שנים מאז שקיבלנו אותם - עדיין אפשר להתייעץ, לבדוק, לחשוב שוב ולקבוע תנאי משחק חדשים שיעצרו את מערבולת הכספים.

לפניות: misparim22@gmail.com