מוצרי חשמל: המס ירד – המחיר עלה

לפני שבועיים החליט שר האוצר להפחית את המסים על מוצרי החשמל כדי להוזיל את מחירם לצרכן. למרות זאת, המחירים בחנויות לא יורדים. הסיבה: עליית הדולר והעלאת המע"מ הצפויה מקזזת את הפחתת המסים - ובשורה התחתונה המחירים דווקא עולם

רק לפני כשבועיים חתם שר האוצר יובל שטייניץ על צו הפחתת מכסים שנוגעים לשורה של מוצרי חשמל, מה שהיה אמור להוריד את מחיריהם בשיעור של עד 12%. המטרה הייתה אמורה להיות הקלה על יוקר המחיה, והמשך אימוץ ההמלצות של ועדת טרכטנברג. בין המוצרים שהיו אמורים לעלות לנו הרבה פחות ביוקר: מייבשי כביסה, שואבי אבק, מיקרוגלים, מאווררים, טוסטרים ומכונות קפה.

בניגוד לציפיות האופטימיות, הצרכנים שיגיעו לחניות לא יבחינו בהפחתת מחיר, בוודאי לא בהפחתה משמעותית. הסיבה: העלייה בשער הדולר, שהגיע לשיא של שלוש שנים, ביחד עם העלייה הצפויה בשיעור מס ערך מוסף מבטלים למעשה את השפעת המכסים.

לרוב לוקח חודש עד שהמלאים מועברים ממחסני היבואנים ועד שלרשתות מגיעים מוצרים שנרכשו במכס המופחת. אבל גם אם לוקחים בחשבון את פרק הזמן הזה, נראה כי המחיר לא יוזל. ברשתות האלקטרוניקה ובקרב היבואנים מעריכים כי מחיר מוצרי החשמל דווקא יעלה בחודשים הקרובים.

"בהנחה שהדולר יישאר כמו שהוא, המע"מ יעלה ל-17% תהיה עליית מחירים שבין 3% ל-6% במחירי מוצרי החשמל", אומר רפי פרידמן, יו"ר חטיבת מוצרי החשמל והאלקטרוניקה באיגוד לשכות המסחר. וגם בחנויות לא אופטימיים: "המחיר לא ירד, וכנראה לא יירד", אמר מוכר בחנות טרקלין חשמל בבת ים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת