משכנתא ופנסיה. מה אתם יודעים?

סדרת כתבות מיוחדת של חדשות 2 מראה ומנסה לחשב כמה כסף מפסידים הישראלים בגלל חוסר הבנה במונחי יסוד דווקא בעסקאות הכי גדולות של חייהם, כמו המשכנתא או החיסכון הפנסיוני. מהצד השני ניתן לראות כיצד הגופים הפיננסיים הגדולים גם "בונים" על חוסר ההתמצאות שלנו ומצליחים למכור לנו שירותים יקרים בהרבה

חילקנו שאלון בסיסי בכלכלה לכיתת סטודנטים הלומדים שנה א' בכלכלה. השאלון בודק מושגים כמו אינפלציה, שכר מינימום וגם התנהלות כלכלית. כששאלנו את הכיתה מה ההגדרה של אינפלציה או מה הריבית של בנק ישראל רובם ענו נכון. הבעיה היא שההתנהגות הכלכלית לא מורכבת רק מהגדרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כמעט כל משק בית בישראל מחזיק בהלוואה או חרג מתישהו מהמסגרת בבנק. מעטים משקי הבית יודעים כמה הם משלמים על זה. חוסר הידע בעמלות וריביות יעלה לכם הרבה מאוד כסף.

"מידת ההבנה השגרתית אצל הישראלים היא לא גבוהה, והדגמה הגדולה היא בסיפור של דמי הניהול בפנסיה", אמר דוד קליין, לשעבר נגיד בנק ישראל, לחדשות 2. "חלק לא יודע, וחלק אחר יודע אבל לא יכול לעשות עם זה כלום. אין לו כוח להתמקח מול הבנק".

אז איך אנחנו מוכנים להפסיד אלפי שקלים בגלל הבורות שלנו? איך אנחנו סומכים באופן מוזר על החתול שלא יאכל אותנו עם השמנת שלו? איך זה שבשביל כמה אגורות הפרש על קופסת גבינה ניסע, ובצדק, למרכול מרוחק כדי לא לצאת פראיירים, אבל בעסקאות הכי גדולות של החיים אנחנו מפסידים, והמון, אפילו בלי לתת פייט?

לפניות: misparim22@gmail.com