דוח ועדת התחרותיות במשק: המזון בישראל יקר משמעותית בהשוואה למדינות העולם

דוח ועדת קדמי הוגש היום לשרי האוצר והתמ"ת, ובבסיסו מה שכולנו טוענים כבר זמן רב: ישראל יקרה בהשוואה למדינות העולם והמשק מתנהל בריכוזיות. ההמלצות: להפחית מכסים, לעודד עסקים קטנים, להגביר את שקיפות המחירים ולאסור הסדרים לא תחרותיים

המסקנות: מחירי המזון בארץ יקרים (חדשות 2)

ועדת קדמי, שהוקמה לבחינת רמת התחרותיות והמחירים בתחום מוצרי המזון והצריכה, הגישה היום את המלצותיה הסופיות לשר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ ולשר התעשייה, המסחר והתעסוקה, שלום שמחון. המסקנה חד משמעית: ישראל יקרה בהרבה ממה שהיא אמורה להיות.

הצוות הורכב מנציגי משרדי האוצר, התמ"ת, החקלאות, הבריאות, ראש הממשלה, הממונה על ההגבלים העסקיים והסוכנות לעסקים קטנים - והסתייע בשירותיה של חברת ייעוץ כלכלי בינלאומית. במהלך עבודתו קיים הצוות שלושה שימועים לקבלת עמדות הציבור בנושאים שונים. המלצות הצוות כוללות גם את המלצות צוות המשנה לבחינת משק החלב.

מסקנות הוועדה:

- מחירי המזון בישראל יקרים בהשוואה לעולם; קצב התייקרות המחירים בישראל מספטמבר 2005 ועד יוני 2011 היה גבוה משמעותית ביחס לכלל מדינות ה-OECD.

- התנהלות היצרנים, היבואנים והמשווקים ריכוזית בהשוואה למדינות ה-OECD.

- בשוק המזון קיימת שורה של הסדרים בין הספקים לרשתות השיווק, אשר מגבילים את התחרות בין הספקים ובין רשתות השיווק הדומיננטיות לקמעונאים אחרים.

- מכסים וחסמי ייבוא אחרים משפיעים אף הם לרעה על רמת מחירי המוצרים. בנושא זה אימצו השרים את המלצות הצוות ושר האוצר חתם על צו המורה על הפחתת מכסים על מוצרי מזון רבים.

ההמלצות המרכזיות של הוועדה:

- הגברת שקיפות המחירים לצרכן.

- הגבלת ריכוזיות קמעונאית ברמה האזורית.

- עידוד עסקים קטנים.

- איסור הסדרים בלתי תחרותיים ביחסי ספק-קמעונאי.

- הפחתת מכסים.

שטייניץ: ההמלצות יגרמו להורדת מחירים

שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ, אמר בתגובה לפרסום הדוח: "מחירי המזון עלו באופן משמעותי בעשור האחרון והמלצות הוועדה תבאנה להורדת המחירים. הוועדה קובעת שיש לקדם את התחרותיות בשוק המזון, שכן בלא קיומה של תחרות, לא נחזה בהורדת מחירים. לפני כשבוע חתמתי על צווים להפחתת מכסים על מאות מוצרי מזון שונים - דבר אשר יביא להפחתת מחירים מהירה. מדובר ביישום אחת ממסקנות הוועדה וכעת עלינו לפעול להשלמת יישום שאר ההמלצות".

שר התמ"ת שלום שמחון, הודה לחברי הוועדה וציין כי בימים הקרובים ילמד את הדוח באופן מעמיק יותר בטרם ההחלטה אם לקבל את מכלול ההמלצות שבדוח או את רובן. ככל שיידרש, ייתכן כי יבקש מהצוות להתכנס שוב להבהרות. "אני מאמין כי יישום ההמלצות יביא להורדת מחירים ולחיזוק כוחו של הצרכן. יש בדוח מארג שלם של צעדים שייתנו בסופו של תהליך את התוצאה הרצויה. שוק המזון ייראה בעוד מספר שנים אחרת", אמר שמחון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת