סערה ברשת: הגולשים נגד שטראוס

שובה של המחאה החברתית? ביממה האחרונה מופצת בפייסבוק תמונה שהעלה גולש, המציגה שתי אריזות "אחלה חומוס" של שטראוס במשקלים שונים, אך במחיר זהה. התמונה זכתה תוך שעות מעטות למאות לייקים וליותר מאלף שיתופים. משטראוס נמסר בתגובה: "רשתות המזון הן הקובעות את המחיר לצרכן"

השוואת מחירים בעמוד הפייסבוק (פייסבוק)

מישהו זוכר את המחאה החברתית שטלטלה את הארץ לפני שנה? המחירים המאמירים בתחומי הדיור, הדלק, הקוטג' ועוד הוציאו את המוני בית ישראל לרחובות, בדרישה להקל בנטל הכלכלי הכבד. בשבועות האחרונים נעשים ניסיונות להתניע מחדש את אותה המחאה, אך האם כמו אשתקד - יצליח פוסט אחד בפייסבוק לעצבן את ההמונים שוב?

אתר FEEDER מבית גלובס מפרסם כי ביממה האחרונה מופצת בפייסבוק עדות מצולמת מתוך מקררי הסלטים של שתי רשתות סופרים מובילות בישראל, "שופרסל דיל" בנתניה ו"מגה בעיר" בחולון, שבה הושוו אריזות "אחלה חומוס" של חברת שטראוס. בתמונה נראות שתי אריזות של אותו המוצר: האחת במשקל של 750 גרם והשנייה במשקל של 1 ק"ג. מה משותף ביניהן? על פי התמונות - המחיר.

התמונה שפורסמה על ידי עמוד הפייסבוק "שטראוס - עלית לנו ביוקר" זכתה בתוך 14 שעות ליותר מ-760 לייקים, 98 תגובות ולמעלה מ-1,332 שיתופים. אולם, התמונה הזו היא תוצאה של פוסט אחר שהועלה בפייסבוק על ידי הגולש יוסי פלג. פלג פרסם בפרופיל הפייסבוק שלו כי בביקור הקבוע שלו בסופר שם לב לשינוי החד באריזת החומוס של שטראוס: "עד מתי ימשיכו להתייחס אלינו כמו אל עם מפגר ?" כתב פלג.

"לפני שבוע בסופר, אחלה חומוס של שטראוס, 1 ק"ג עלה 15.99 ש"ח. גם היום המחיר זהה - 15.99 ש"ח, אבל המציאו קופסא במשקל של 750 ג"ר. הכמות ירדה ב 25% והמחיר עלה רק ב - 33%". הפרסום של פלג זכה עד כה ליותר מ-100 תגובות, למעלה מ-230 לייקים וכ-140 שיתופים. כאמור, הפוסט של פלג פורסם גם בעמוד "שטראוס - עלית לנו ביוקר", ומשם המשיך לצבור תאוצה.

שטראוס: רשתות השיווק קובעות את המחיר לצרכן

משטראוס נמסר בתגובה כי "מאז ומתמיד יש מספר קטגוריות של חומוס אחלה. שלוש הקטגוריות העיקריות הן: 500 גרם, 750 גרם ו- 1 ק"ג. כל אריזה מתומחרת במחיר קבוע, המושפע מגודלו ומשקלו של המוצר. המחיר העדכני של מוצרי חומוס אחלה לא השתנה בשנה האחרונה. מחירו של חומוס אחלה לקמעונאים ב-1 ק"ג נמוך ב-20% מהמחיר של 750 גרם. אם הרשתות מוכרות במחיר זהה לצרכן, בלי ההנחה, זו החלטה שלהן ושלהן בלבד".

עוד נמסר כי "מחירי חומוס אחלה לרשתות הקימעונאיות הם: חומוס אחלה באריזת 500 גרם - 7.99 שקל, חומוס אחלה באריזת 750 גרם - 10.08 שקל, וחומוס אחלה באריזת 1 קילו - 12.66 שקל". בשטראוס מדגישים כי רשתות המזון הן הקובעות את המחיר לצרכן ולחברת שטראוס, כמו ליצרנים אחרים, אסור להתערב במחיר הסופי לצרכן.

משופרסל נמסר בתגובה: "ראשית נציין כי הטענה לפיה אריזת חומוס אחלה 1 ק"ג בוטלה והוחלפה באריזת חומוס אחלה 750 גרם אינה נכונה. נכון למועד כתיבת שורות אלו קיימות על המדף הן אריזת 1 ק"ג והן אריזת 750 גרם של חומוס אחלה ודבר לא השתנה בעניין זה. מחירה של אריזת חומוס אחלה 750 גרם לא השתנה בשופרסל, ואילו מחירה של אריזת 1 ק"ג המהווה מוצר רב מכר ברשת, הופחת מתוך רצון להיטיב עם הצרכן, כך שהושווה מחירו במספר חנויות, למחירה של אריזת 750 גרם. בשום מקרה לא היתה עליית מחירים (גם לא אפקטיבית) לא של אריזת חומוס אחלה 750 גרם ולא של אריזת חומוס אחלה 1 ק"ג. כאמור, הדבר היחיד שבוצע הוא הפחתת מחיר אטרקטיבית לציבור הצרכנים, של אריזת 1 ק"ג".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת